"З початку 2019 року Спеціальна моніторингова місія підтвердила 145 жертв серед цивільного населення: 18 загиблих, 127 поранених", - йдеться у повідомленні. Загибель та травмування мирних мешканців спостерігачі Місії фіксували з обох боків від лінії зіткнення.
До цього переліку не увійшов загиблий 18 грудня мешканець прифронтової Мар'їнки, якого застрелив снайпер терористичного угруповання "ДНР". В ОБСЄ ще перевіряють цей випадок.
Минулого місяця кількість втрат серед цивільних осіб стала найнижчою за весь період конфлікту.
Загалом втрати серед мирних мешканців Донбасу цього року були меншими за минулорічні. Станом на початок грудня 2018 року кількість загиблих цивільних сягала 43 осіб, поранених - 179.
Тенденцію до зменшення кількості смертей серед цивільних у Донбасі відзначали і в ООН. Щоправда, наводять інші дані - щонайменше 25 загиблих і 130 поранених упродовж поточного року. Різниця пояснюється різними методиками підрахунку жертв в ООН та моніторинговій місії ОБСЄ.
Найчастіше мирні мешканці гинуть та травмуються внаслідок підриву на мінах, необережного поводження з вибухівкою та обстрілів. Їх у цьому році спостерігачі зафіксували майже 300 тисяч.
Зазначимо, на зустрічі нормандської четвірки (Україна, Росія, Німеччина, Франція) у Парижі 9 грудня було погоджено повне припинення вогню до 31 грудня 2019 року. Від початку російсько-української війни в Донбасі припинення вогню обговорювалося на різних майданчиках вже 20 разів, однак жодного разу з вини окупантів не вдалося досягнути сталого "режиму тиші".
Через регулярні обстріли на сході України гинуть українські військові та мирні мешканці, гальмується відновлення цивільної інфраструктури, страждають українці в окупації і "сірій зоні". Загальні людські втрати за час війни в Донбасі перевищують 15 тисяч людей.
Як повідомлялося, 9 грудня у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі.
Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ та продовження розмінування.
Наступна зустріч лідерів України, Франції, Німеччини і Росії запланована на березень 2020 року. За цей час політичні радники лідерів нормандської четвірки повинні узгодити кроки з імплементації політичних заходів: прийняття закону про особливий порядок самоврядування ОРДЛО на постійній основі, інкорпорації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство та підготовки місцевих виборів.
Докладніше про результати переговорів і їхні наслідки для України читайте матеріалі Тетяни Силіної "Нормандський айсберг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".