"Ми із занепокоєнням відзначаємо різке погіршення безпекової ситуації. Кількість порушень режиму припинення вогню досягла рівня, якого ми не фіксували з лютого цього року", - зазначив він.
Так, за тиждень, з 11 по 17 грудня, спостерігачі Місії зафіксували майже 16 тисяч порушень режиму припинення вогню. Це на 35% більше, ніж у попередній тиждень.
У цьому контексті Апакан закликав до "стриманості та повного дотримання режиму припинення вогню".
На його думку, зібрані спостерігачами дані свідчать про те, що аналогічні події вже відбувалися раніше. Спочатку сторонами поновлюються зобов'язання з дотримання режиму "тиші", згодом вони порушуються, а кількість порушень має тенденцію до збільшення, кульмінацією стають запеклі бойові дії, що призводять до поранень і загибелі, а також до руйнування і перебоїв у функціонуванні соціально важливих об'єктів інфраструктури.
Голова СММ ОБСЄ наголосив на тому, що Місія готова й надалі сприяти налагодженню діалогу та здійснювати верифікацію дотримання Мінських домовленостей.
"Нормалізація ситуації, коли цивільне населення зможе повернутися до звичного повсякденного життя без страху потрапити під обстріл або натрапити на міни – це перший крок на шляху до довготривалого і стійкого миру", - резюмував Апакан.
Нагадаємо, 18 грудня в МЗС РФ заявили про те, що російські військові у спільному Центрі з контролю і координації в Донбасі (СЦКК) 19 грудня залишать територію України. Центр був створений у 2014 році згідно з домовленостями на рівні президентів України та Росії.
У МЗС України розцінили дії російської сторони як провокацію, спрямовану на зрив виконання Мінських домовленостей, і як спробу Москви зняти із себе відповідальність за розв'язання війни в Донбасі.
Тим часом представник України в робочій підгрупі з питань безпеки у Тристоронній контактній групі (ТКГ) Євген Марчук наголосив на тому, що відкликання російських офіцерів може ліквідувати СЦКК і не дозволить забезпечити режим "тиші".
Своєю чергою штаб АТО повідомляв про те, що російсько-терористичні війська готуються до активізації бойових дій у вівторок, 19 грудня.
Раніше голова МЗС РФ Сергій Лавров заявив про те, що російським офіцерам у СЦКК створили "нестерпні умови", унаслідок чого російська сторона може припинити свою роботу в центрі. За його словами, "українська сторона робить усе, щоб створити російським офіцерам у Спільному центрі нестерпні умови, висуваючи на їхню адресу вимоги, які неможливо виконати".