Спеціальний представник чинного голови ОБСЄ в Україні та в Тристоронній контактній групі посол Хайді Грау привітала досягнуту домовленість про повне припинення вогню в Донбасі з 27 липня і перерахувала заходи по посиленню режиму, передає «Інтерфакс-Україна».
"Я рада повідомити, що сьогодні (22 липня – ред.) Тристороння контактна група, за участю представників окремих районів Донецької та Луганської областей України, досягла згоди щодо додаткових заходів по посиленню режиму припинення вогню, мета яких забезпечити дотримання всеосяжного, стійкого і безстрокового перемир'я", - йдеться в заяві Грау.
Перелічені заходи передбачають:
- заборону на наступальні та розвідувально-диверсійні дії, а також заборону на використання будь-яких видів летальних апаратів сторін;
- заборона на застосування вогню, включаючи снайперський;
- заборона на розміщення важкого озброєння в населених пунктах та їх околицях, в першу чергу на об'єктах цивільної інфраструктури, включаючи школи, дитячі садки, лікарні та приміщення, відкриті для громадськості;
- ефективне застосування дисциплінарних заходів за порушення режиму припинення вогню і повідомлення про них координатора ТКГ, який повідомляє про це всіх її учасників;
- створення і задіяння координаційного механізму реагування на порушення режиму припинення вогню за сприяння СЦКК у чинному складі;
- вогонь у відповідь в разі наступальних дій допускається тільки в тому випадку, якщо він відкритий за наказом відповідного керівництва Збройних сил України та керівництва збройних формувань ОРДЛО після безуспішної спроби використовувати вищезгаданий координаційний механізм. Про видання таких наказів буде повідомлена ТКГ;
- вищезгадані заходи не можуть бути повністю або частково дезавуйовані ніякими іншими наказами, у тому числі секретними.
За словами Грау, під наступальними діями слід розуміти будь-які спроби змінити позиційне розміщення військ, яке склалося на момент прийняття заяви, включаючи додаткове інженерне обладнання позицій, та/чи будь-яке просування або переміщення озброєних осіб в бік противника, в тому числі в цілях проведення розвідувальних або диверсійних дій.
Наголошується, що керівництво ЗСУ і збройних формувань ОРДЛО повинне публічно заявити про видання наказів з перерахуванням всіх зазначених заходів. Вони також повинні підтвердити, що дані накази про введення режиму тиші відповідають цим заходам.
Надавати підтримку сторонам у виконанні вищенаведених заходів буде Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ. Робоча група з безпеки буде продовжувати займатися питаннями розмінування.
"Я сподіваюся, що підтверджені заходи принесуть довгоочікувану тишу в зону конфлікту і більше спокою цивільному населенню", - сказала Грау.
Нагадаємо, напередодні сторони Тристоронньої контактної групи на переговорах з Донбасу домовилися про повне припинення вогню з 27 липня. Згідно з ухваленим рішенням, з 00:01 27 липня на окупованих територіях Донбасу сторони повинні дотримуватися режиму повного і всеосяжного припинення вогню.
Також зазначається, що на засіданні ТКГ сторони за посередництва ОБСЄ домовилися про застосування заходів з посилення режиму припинення вогню до повного врегулювання міжнародного збройного конфлікту на території Донбасу.
Відповідні заходи узгоджені на ТКГ України з Росією і підтримані ОБСЄ.