Спільне українсько-американське виробництво ядерного палива для водно-водяних енергетичних реакторів (ВВЕР) радянського зразка у наступному році може зруйнувати монополію російського «Росатома» на постачання палива для ВВЕР-440. Проект реалізується спільно з американською компанією Westinghouse за підтримки Євросоюзу, який теж прагне позбутися залежності частини своїх АЕС від росіян.
«Я дуже очікую, що наступного року ми зможемо вийти на промислове виробництво», – сказав міністр енергетики України Герман Галущенко в інтерв'ю «Голосу Америки» та додав, що це «знищить монополію Росії в цьому сегменті».
На українських АЕС з 15 енергоблоків два є блоками старого зразка ВВЕР-440, пальне для яких наразі монопольно виробляє Росія. Для інших блоків ВВЕР-1000 є можливість купувати ядерне паливо у Westinghouse. Ще до початку повномасштабного вторгнення Україна купувала в американської компанії паливо для семи реакторів.
«Це дало нам можливість одразу після великої агресії припинити всі відносини з росіянами у сфері постачання пального», – сказав Галущенко.
Міністр вважає, що міжнародна спільнота має якомога швидше запровадити санкції проти російської атомної енергетики, щоб зменшити вплив Росії на ринок ядерного палива у світі.
Нагадаємо, що у листопаді 2022 року президент «Енергоатома» Петро Котін повідомляв, що Україна працює з Westinghouse щодо створення лінії виробництва власного палива, базуючись на американських технологіях.
«Ми вже виробляємо головки та хвостовики касети, які пройшли ліцензування американською компанією. Тобто половину ми вироблятимемо самі, а іншу половину поставлятиме Westinghouse», – заявив тоді Котін.
У лютому 2023 року Галущенко заявив, що Україна вже є повністю незалежною від російського ядерного палива. Раніше повідомлялося, що на Хмельницькій АЕС нові енергоблоки побудують за американською технологією АР1000®️ компанії Westinghouse замість радянської ВВЕР-1000.