В Гаазі розпочинаються слухання про захоплення українських моряків у Керченській протоці

Доповнено
Поділитися
В Гаазі розпочинаються слухання про захоплення українських моряків у Керченській протоці © pca-cpa.org
В МЗС впевнені, що Росія відповість за порушення морського права у листопаді 2018 року

Постійна палата третейського суду (ППТС, Permanent Court of Arbitration) у понеділок 11 жовтня розпочне слухання у справі Україна проти Росії щодо затримання українських військових кораблів і моряків у Керченській протоці в листопаді 2018 року.

Як повідомили у Міжнародному арбітражному суді напередодні, слухання проходитимуть у гібридному форматі у два етапи. Спочатку право висловити свої аргументи11 жовтня нададуть Росії, а у вівторок, 12 жовтня, право на висловлення своєї позиції матиме Україна. Вступну заяву, зроблену представниками кожної із сторін у першому раунді усних виступів, транслюватимуть в інтернеті в режимі реального часу.

Другий раунд дебатів сторін відбудеться 14 та 15 жовтня 2021 року. За потреби додаткове засідання відбудеться і в суботу, 16 жовтня. Після цього і до кінця слухань не буде публічного доступу до матеріалів слухань, а стенограми оприлюднять разом із остаточним рішенням.

В Міністерстві закордонних справ України в понеділок вранці заявили, що впевнені в перемозі в судовому спорі.

«Наразі Росія скористалась правом на оскарження юрисдикції Арбітражу. Україна відповість на заперечення Росії щодо юрисдикції на усних слуханнях. Україна впевнена, що Трибунал визнає юрисдикцію по цій справі і Росія понесе відповідальність за грубі порушення морського права», - йдеться в повідомленні відомства.

Своєю чергою колишній заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов, який курував усі міжнародні кейси України, нагадав у Twitter, якою є наша позиція:

  • Росія знехтувала міжнародним морським правом, що надає військовим кораблям та екіпажам імунітет;
  • РФ грубо порушила норми 3-ї Женевської конвенції із поводження з військовополоненими. У 2018 році прокуратура АР Крим (Київ) вперше застосувала її норми, а моряки отримали статус постраждалих та військовополонених;
  • Російська Федерація порушила право українських полонених на справедливий суд і намагалася притягнути до відповідальності за злочин, який вони не вчиняли – «незаконний перетин кордону».

«Національне розслідування триває, встановлюються замовники та виконавці. Двом «прокурорам» та трьом «суддям» «республіки Крим» оголошено підозри», - підсумував Мамедов.

25 листопада 2018 року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовців.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і судів над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".

16 квітня Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права щодо звільнення моряків, яких Росія захопила в полон. Після затвердження дати розгляду справи Росія відмовилася брати участь у слуханнях за позовом України.

Міжнародний трибунал ООН з морського права 25 травня 2019 року виніс рішення, яким зобов'язав Росію звільнити три українські кораблі і 24 українських моряків, захоплених у районі Керченської протоки, однак Росія не виконала судове рішення.

Українці були звільнені лише 7 вересня 2019 року в рамках обміну між Україною і Росією у форматі 35 на 35. 18 листопада 2019 року в акваторії Чорного Моря РФ передала Україні катери “Бердянськ”, “Нікополь” та буксир “Яни Капу”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі