Урядова комісія назвала основною версією пожежі у приміщеннях одесського коледжу – займання побутового електрообладнання на третьому поверсі. Звідти пожежа поширилася на інші поверхи, люди не могли евакуюватись, тому що один із виходів був зачинений. Про це повідомив у Facebook прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
"Це сталося через недбале ставлення керівництва та персоналу коледжу, які систематично ігнорували обов'язкове забезпечення протипожежного захисту та вимог пожежної безпеки, передбачені законодавством. Вони свідомо порушували норми утримання евакуаційних шляхів та експлуатації електрообладнання. Безпосередні причини та винуватців трагедії визначить суд. Проте вже зараз можна констатувати, що порушення правил пожежної безпеки стало можливим, зокрема, і через низку прогалин у законодавстві", - йдеться у заяві Гончарука.
За його словами, Міністерство освіти і науки є засновником коледжу, але не мало повноважень профінансувати протипожежні заходи. Через мораторій на перевірки, який діяв майже чотири роки, ДСНС не перевіряла навчальний заклад з 2014 року. А за неусунення виявлених порушень штраф лише 170 гривень.
Отже, урядова комісія рекомендує:
- розробити законопроекти щодо посилення адмінвідповідальності за порушення пожежної безпеки,
- внесення змін до деяких законодавчих актів щодо зобов'язання передбачати в бюджетах всіх рівнів обов'язкові відрахування на заходи протипожежної безпеки,
- запровадити добровільне страхування цивільно-правової відповідальності,
- впровадити перевірку стану утримання будівель на законодавчому рівні, а також перевірку дотримання пожежної безпеки в закладах освіти, додаткових інструктажів, позапланових тренувань з евакуації.
Прем'єр нагадав, що під час розслідування звільнили керівника Головного управління ДСНС в Одеській області Віктора Федорчака та його заступника Михайла Вовка. Відучора призначили нового начальника Головного управління ДСНС – Вадима Шулюка.
Раніше у поліції також повідомили, що причиною смертельної пожежі стала несправність електричної проводки чи приладів.
Нагадаємо, 12 грудня заступник міського голови Одеси Андрій Котляр оприлюднив перелік 16 загиблих. Серед них студенти, викладачі та персонал коледжу, директор та заступниця директора Інституту морської біології НАН України, рятувальник, який брав участь у ліквідації пожежі. Опіки та отруєння продуктами горіння дістали 30 людей, деякі з постраждалих отримали травми, вистрибуючи з вікон будівлі.
Масштабна пожежа в шестиповерховій будівлі на розі вулиць Пушкінської та Троїцької в Одесі спалахнула на третьому поверсі у приміщеннях коледжу близько 10:00 4 грудня. Пам'ятка архітектури відома як прибутковий будинок Асвадурова, у ньому розташовувалися офіси фірм, Інститут морської біології, філія Інституту археології НАН України й Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу.
Поліція зареєструвала кримінальне провадження за ч. 2 статті 270 (порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, що спричинило тяжкі наслідки) КК. Директорці коледжу Любові Кочерзі повідомили про підозру, 11 грудня суд відправив її під цілодобовий домашній арешт.
Відповідальне за пожежну безпеку керівництво обласного управління ДСНС і Департаменту освіти Одеської ОДА відбулося відстороненням від посад. Згодом Державне бюро розслідувань відкрило проти високопосадовців-надзвичайників справу.
Докладніше про чергову велику пожежу в Одесі читайте в матеріалі Ніни Перстньової "Роззирнися у своєму місті, перехожий" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".