Уряд Шмигаля за ініціативою Мін’юсту вирішив згорнути важливу реформу у сфері доступу до правосуддя

Поділитися
Уряд Шмигаля за ініціативою Мін’юсту вирішив згорнути важливу реформу у сфері доступу до правосуддя © pixabay.com
Наглядова рада Координаційного центру з надання правової допомоги виступила із публічною заявою та висловила незгоду зі зміною державної політики.

Кабінет міністрів змінив створений у 2019 році механізм управління системою надання безоплатної правової допомоги, чим фактично повернув Мін’юсту право безконтрольно призначати та звільняти її керівника. Водночас міжнародні стандарти вимагають зробити ці процеси максимально незалежними від політичного впливу. Із публічною заявою з цього приводу виступила Наглядова рада Координаційного центру з надання правової допомоги. 

Так, Наглядова рада вважає, що рішення уряду та пов’язані з ним наміри Міністерства юстиції суперечать публічному інтересу, а також шкодять системі надання безоплатної правової допомоги. У зв’язку з цим члени наглядової ради звернулася з пропозицією переглянути прийняте рішення у відповідності до:

  • загальновизнаних принципів професійної компетентності; 
  • зобов’язань гідних довіри;
  • стримування і противаг. 

Наглядова рада закликала не допустити згортання важливої реформи, започаткованої у 2017–2019 роках за підтримки міжнародних партнерів України. Офіційну позицію ухвалили одноголосно дев’ятеро членів Наглядової ради. 

Тому у своїй заяві Наглядова рада Координаційного центру висловлює незгоду зі зміною державної політики з обрання, призначення та звільнення директора Координаційного центру і застерігає, що це призведе до депрофесіоналізації та політизації процесу відбору кандидатів на посаду директора Координаційного центру.

«Такий підхід, вочевидь, замість зосередження виключно на оцінюванні професійних якостей кандидатів створює умови для впливу інтересів різних зацікавлених осіб чи груп на рішення про відбір кандидатів. Отже, це рішення Уряду та оголошені наміри Мін’юсту ставлять під загрозу якість управління системою БПД та її незалежність від зовнішніх впливів. У кінцевому підсумку постраждають права найбільш соціально вразливих людей, яким надається безоплатна правова допомога», – йдеться у заяві.  

На своїй сторінці у Facebook Наглядова рада звернула увагу Ради Європи, посольства США та посольства Канади на згортання цієї реформи нинішнім урядом. РЄ та вказані посольства протягом 2017–2019 були рушійною силою реформи з посилення незалежності системи надання безоплатної правової допомоги від політичного впливу Мін’юсту.

Міністр юстиції Денис Малюська поки що ніяк не прокоментував ситуацію, що склалась навколо його ініціативи і відповідного рішення Кабінету міністрів у зв’язку із заявою Наглядової ради Координаційного центру. 

Нагадаємо, Координаційний центр з надання правової допомоги є державною установою, яка згідно із Закону «Про безоплатну правову допомогу», керує мережею з понад 500 стаціонарних та понад 3000 дистанційних пунктів доступу до юридичних послуг, надання яких фінансується державою. Ці послуги включають надання правової інформації та консультацій кожному, хто щодо них звернеться. Також до переліку послуг входить представництво в суді та захист від обвинувачення окремим категоріям соціально вразливих людей, визначених у законі. 

За даними Координаційного центру, з початку роботи системи у 2013 році по безоплатну правову допомогу звернулося 2,7 млн осіб, з яких у минулому році таку допомогу надали понад 700 тис. клієнтам. У системі працює понад 2 тис. штатних працівників та майже 7 тис. адвокатів. 

Наглядова рада Координаційного центру була утворена за рішенням Кабінету міністрів у 2019 році. Це рішення стало результатом дворічної роботи з урегулювання кризової ситуації, що виникла навколо системи надання безоплатної правової допомоги у 2017 році після того як тодішній міністр юстиції Павло Петренко здійснив невдалу спробу політично умотивованого призначення на вакантну посаду директора Координаційного центру особи з сумнівною репутацією

Тоді дії міністра стали причиною масштабного протесту, в якому взяли участь близько 1,5 тисячі працівників центрів надання безоплатної правової допомоги. Також рішення Петренка викликали великий суспільний резонанс. У результаті під тиском протестантів, українських громадських організацій та міжнародних партнерів міністр юстиції був змушений скасувати свої попередні рішення, провести прозорий конкурс, а також ініціювати перед урядом утворення Наглядової ради Координаційного центру. Остання через механізм внесення міністрові юстиції подання про призначення на посаду та звільнення з посади директора Координаційного центру стала на сторожі захисту системи надання безоплатної правової допомоги від політичного впливу з боку Мін’юсту у подальшому. Детальніше про конфлікт навколо системи надання безоплатної правової допомоги 2017 року, який дав поштовх для скасованої тепер реформи можна прочитати тут. 

Детальніше про реформу БПД читайте у матеріалі "Міністр з козирем в руках" для "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі