В Українській православній церкві Московського патріархату (УПЦ МП) заявили, що Українська греко-католицька церква (УГКЦ) переманює парафіян УПЦ МП у Центральній і Східній Україні. Експерти пов'язують це з більш активною місіонерською діяльністю УГКЦ. Про незначний відтік вірян до греко-католиків говорять і представники Української православної церкви Київського патріархату, пише "Коммерсант-Украина".
Ієрарх Української православної церкви Московського патріархату архієпископ Луганський і Алчевський Митрофан (Юрчук) заявив про існування конфлікту між УПЦ МП і УГКЦ, пов'язаного з прозелітизмом - прагненням звернути парафіян УПЦ МП в греко-католицьку віру.
"Відсутність конфліктів між православними і греко-католиками в Галичині ще не означає повної відсутності проблем у стосунках з УГКЦ", - сказав архієпископ Митрофан після закінчення фестивалю православних ЗМІ, що проходив у Львові.
За його словами, УПЦ МП турбує активізація грекокатоликів у Центральній та Східній Україні.
"Наша церква не заперечує права УГКЦ опікуватися своїми вірянами, що компактно проживають у різних регіонах країни. Однак ми наполягаємо на дотриманні домовленостей, досягнутих у православно-католицькому діалозі. Вони торкаються запобігання випадків прозелітизму, тобто переманювання православної пастви в лоно УГКЦ. На жаль, такі випадки мали місце", - зазначив архієпископ Митрофан.
Як доказ він навів вислови предстоятеля УГКЦ, верховного архієпископа Києво-Галицького Святослава (Шевчука) на II конгресі мирян УГКЦ. Верховний архиєпископ, зокрема, заявив, що "пріоритетом для УГКЦ сьогодні є євангелізація в Східній Україні".
Раніше про діяльність греко-католиків негативно відгукувався голова відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ митрополит Іларіон (Алфєєв). В інтерв'ю телеканалу "Россия-1" він висловив сподівання, що новий папа римський Франциск "не буде підтримувати експансію українських греко-католиків".
Слід зазначити, що УГКЦ є найбільшою помісною церквою східного обряду в складі римсько-католицької церкви. Число вірян УГКЦ складає близько 4,2 мільйона людей, а число прихожан УПЦ МП перевищує 9 мільйонів осіб.
В УГКЦ заяви архієпископа Митрофана коментувати відмовилися. Разом з тим неофіційно розповіли, що "така ситуація дійсно має місце".
"Ми не бачимо нічого страшного в тому, щоб опікуватися тими, хто сам до нас приходить, тим більше, що найчастіше в УПЦ МП священики приділяють своїй пастві мало уваги. В УГКЦ підхід до пастирської опіки зовсім інший, тому люди йдуть до нас. В той час як православні священики обмежуються лише недільною проповіддю, наші священнослужителі спілкуються з людьми регулярно, знаючи їх проблеми та духовні переживання", - зазначив співрозмовник в УГКЦ.
Схожої думки дотримується і директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський. "Якщо грекокатолики працюють з людьми, то люди до них тягнуться. Та й саме поняття прозелітизму застаріло. Коли на землях нинішньої України не було християн взагалі, але потім вони з'явилися, тому говорити про переманювання когось у свою віру - некоректно",- вважає він.
За його словами, точної статистики переходів православних вірян в УГКЦ не існує. "Наведу простий приклад - у Кіровоградській області силами двох священиків за кілька років були засновані п'ять громад УГКЦ. Це говорить про те, що УГКЦ є більш активною у питанні залучення вірян", - сказав Тарас Антошевський.
В Українській православній церкві Київського патріархату (УПЦ КП) те що відбувається коментують дуже обережно. "Те, що УГКЦ активізувалася на Сході, Півдні і в Центрі України - це очевидний факт. Проте з упевненістю говорити про прозелітизм ми поки не можемо. Тут швидше присутня тонка грань з місіонерською діяльністю. УПЦ КП поки не відчуває на собі значного впливу прозелітизму з боку греко-католиків, за рідкісними винятками, коли в УГКЦ переходять невеликі групи вірян", - зазначає секретар Священного синоду УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря). !zn
Читайте також:
УПЦ Московського патріархату створить свій телеканал
Філарет закликав не вступати в Митний союз - це затягування України в нову імперію
Українські греко-католики за прикладом Польщі хочуть примиритися з Російською православною церквою
Греко-католики сподіваються отримати при новому папі римському свій патріархат