Вранці, 21 жовтня, Україну накрило хмарою чадного газу, що призвело до найвищого рівню забрудненості повітря в Європі, повідомив у Facebook активіст Євген Сойкін. За його словами, кількість монооксиду вуглецю в повітрі на рівні з промислово забрудненими районами Китаю.
"Мова не йде про забруднення мікрочастинками/пилом. Мова йде про забруднення чадним газом, який не має кольору та запаху. Його поширення фіксується космічними супутниками. Його фіксація не пов‘язана з наявністю/відсутністю наземних датчиків", - написав Сойкін.
Він зазначив, що поширення чадних газів не співпадає з поширенням туману, який не є небезпечним.
"Гіпотеза, що це палять стерню та листя руйнується фактом, що поширення чадного газу фактично зупиняється на межі Київської та Житомирської областей. У нас що, від Житомира до Львова листя та стерню не палять?? Крім того, відсутність надмірного забруднення над Одесою та Львовом нівелює гіпотезу про те, що це може бути наслідок концентрації автомобілів. Схоже, є якісь інші серйозні джерела проблеми, які або поки не встановлено, або які замовчуються...", - підсумував Сойкін.
Ситуацію із забрудненістю повітря прокоментувала також і синоптикиня Наталка Діденко.
"Вже тривалий час над Україною переважає антициклональний характер погоди, коли опади малоймовірні, вітер або слабкий, або взагалі штиль… Якщо брати до уваги сезон масового опадання листя, кількості викопаної сухої огудини на городах, підготовки городів та полів до зимового періоду, величезні масштаби паління, на печерному рівні - свідомість багатьох громадян, майже повна відсутність покарання за паління трави, бездіяльність відповідних структур у хоча б регулярних попередженнях та поясненнях, то картина виглядає сумною", - написала Діденко у Facebook.
Видання "Погляд" пише, що на думку спеціалістів, причиною забрудненості повітря може бути саме спалювання листя. Адже в Україні немає такої концентрації підприємств як в тому ж Китаї.
У свою чергу прем'єр-міністр України Олексій Гончарук зазначив, що наразі гранично допустиму норму забруднення повітря не перевищено. За словами прем'єра, про це йому доповіли відповідні служби. Очільник уряду пообіцяв слідкувати за ситуацією та зазначив, що наразі немає підстав робити висновок про екологічне лихо.
Раніше Державна служба з надзвичайних ситуацій попередила про погіршення погодних умов та оголосила в Україні жовтий рівень небезпеки. У пресслужбі ДСНС повідомили суттєве погіршення видимості через сильні тумани.