Україні запропонували звернути увагу на Азербайджан

Поділитися
Україні запропонували звернути увагу на Азербайджан
Політологи порадили Україні перейняти досвід "найуспішнішого пострадянського проекту"

У світі вважають, що Україна все ще може припинити "метання між Сходом і Заходом" і сама задавати тон у міжнародних відносинах. Таку думку висловив політолог-міжнародник Сергій Коляда, передає ТСН.

За його словами, для реалізації цієї перспективи можна було б повернути до життя ініціативу, авторами якої у свій час виступили Леонід Кучма, Гейдар Алієв і Едуард Шеварднадзе.

"Саме вони створили Організацію за демократію та економічний розвиток - ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова). Колись цей союз держав мав проамериканську спрямованість, але сьогодні, коли США втратили до нього інтерес, він може набути зовсім інший характер. Наприклад, ГУАМ може стати основою для транспортного союзу держав, або ж союзом держав, які прагнуть зберегти свою ідентичність і напрацьовані роками економічні відносини", - вважає політолог-міжнародник.

Зокрема він називає Азербайджан "найбільш успішним пострадянським проектом", вказуючи на наявність серйозних успіхів в економіці та вдалий досвід співпраці й з Росією, й із Заходом. Експерт також вказує на те, що Азербайджан перетворився на один з факторів, що впливають на політику й на Кавказі та Каспії, й в усьому близькосхідному регіоні.

"На жаль, Україна недооцінила важливість співпраці з Азербайджаном, - констатує Сергій Коляда, - реанімація ГУАМ в новій іпостасі може стати й колективною відповіддю Митному Союзу, і способом оберегтися від можливих ризиків, супутніх процесові зближення України і ЄС після підписання угоди про Асоціацію. Азербайджан - це передовсім енергетика та нові інфраструктурні проекти".

Як приклад для наслідування, експерти називають EFTA - Європейське об'єднання вільної торгівлі, до якої сьогодні входять чотири держави (Норвегія, Швейцарія, Ліхтенштейн та Ісландія). Раніше членами цього об'єднання були також Великобританія, Австрія, Данія, Португалія і низка інших держав, що пізніше вступили до ЄС.

EFTA (з якою в України підписана та набула чинності угода про вільну торгівлю) співпрацює з ЄС та іншими країнами - між ними діє режим вільної торгівлі, громадяни країн EFTA користуються безвізовим режимом з ЄС. Але при цьому не поспішають ставати членами ЄС.

Можливо, Україна і Азербайджан в перспективі зможуть ініціювати якийсь власний варіант "пострадянського EFTA", здатний стати мостом між Європою і Росією, резюмує експерт. !zn

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі