Українці потратили 26% грошей на ліки, які не допомагають – дослідження

Поділитися
Українці потратили 26% грошей на ліки, які не допомагають – дослідження © 3ders.org
Найбільше "порожні" ліки купують для лікування інсультів.

У 2017 році 26% грошей, які українці витратили в аптеках, пішли на ліки, що не мають належним чином доведеної ефективності. На це вказують результати дослідження ринку лікарських засобів з недостатньою доказовою базою, проведеного експертами за ініціативи Центру протидії корупції та підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Загалом у 2017 році українці витратили в аптеках на ліки майже 54 млрд грн., з яких 14 млрд грн пішло на гомеопатичні і фітотерапевтичні засоби та інші ліки без доведеної ефективності.

"Ситуація, при якій громадяни витрачають 26% коштів на ліки без належним чином доведеної ефективності та безпечності, є очевидно не прийнятною та становить загрозу для здоров'я пацієнтів", - прокоментував показники член Громадської ради при МОЗ України лікар Євгеній Гончар.

Одним із лідерів аптечних продажів серед ліків без доведеної ефективності стала група "нейропротекторів", які зазвичай призначають для лікування інсультів. Проте у міжнародних клінічних протоколах відсутні рекомендації щодо такого лікування. На них 2017 року українці витратили близько 2,6 млрд грн. Загалом серед топ-10 найпопулярніших у 2017 році препаратів чотири лікарські засоби не мають наукових підстав для клінічного застосування, які були б визнані в світі. Наприклад, минулого року українці витратили 342 млн грн лише на препарат без доведеної ефективності з діючою речовиною, що є витяжкою з крові телят (Актовегін). Цей засіб займав перше місце у загальному рейтингу продажів ліків у 2013-2016 роках та друге місце - у 2017.

"Витрати на медикаменти є значною частиною витрат для українських сімей і сумно уявляти, що частина цих коштів може йти на ліки без доведеної ефективності", - зазначила лікар, директорка програми Громадське здоров'я міжнародного фонду "Відродження" Вікторія Тимошевська.

Більше того, 2017 року 183 млн грн платників податків витратили на закупівлі ліків без доведеної ефективності для медичних закладів. Загалом за останні 5 років майже 37 млн дол США пішло на такі препарати.

Зазначимо, що до затвердженого Міністерством охорони здоров'я реєстру медичних препаратів, які українці можуть отримати за урядовою програмою "Доступні ліки", входять 261 найменування лікарських хзасобів.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі