Міністерство закордонних справ України висловило протест у зв'язку із затриманням ФСБ Росії українського риболовецького судна в акваторії Чорного моря і вимагає звільнити українських громадян і судно.
"Затримання Росією риболовного судна є узурпацією суверенних прав України щодо цих акваторій і є порушенням Конвенції ООН з морського права, а також звичайного міжнародного права. Україна вимагає негайно звільнити риболовецьке судно і його екіпаж", - заявила офіційний представник українського зовнішньополітичного відомства Мар'яна Беца в п'ятницю, 4 травня.
Вона підкреслила, що згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року, протиправна агресія Російської Федерації не змінює статус Криму як частини суверенної території України.
"Україна залишається прибережною державою щодо до акваторій, прилеглих до Криму, включаючи територіальне море, яке простягається на 12 морських миль від узбережжя", - додала Беца.
Нагадаємо, 4 травня ФСБ затримала українське риболовецьке судно ЯМК-0041 з екіпажем на захід від мису Тарханкут в акваторії Чорного моря. Портом прописки затриманого судна є Очаків.
П'ятьох членів екіпажу доставили на окупований півострів "для проведення процесуальних дій".
Раніше 25 березня корабель українських прикордонників затримав поблизу Обитічної коси в Азовському морі риболовецьке судно "Норд" під прапором РФ. Воно зареєстроване в анексованому Росією Криму, десять членів екіпажу також мали при собі так звані "паспорти громадян РФ", видані в Керчі. Затримане судно і екіпаж відконвоювали у порт Бердянська.
Капітанові судна Володимиру Горбенку закидають статтю 332-1 КК (порушення порядку в'їзду/виїзду на окуповану територію України з метою нанесення шкоди інтересам країни). На членів екіпажу накладені штрафи, до кримінальної відповідальності їх не притягуватимуть.
6 квітня Херсонський міськсуд обрав капітану сейнера Володимиру Горбенку запобіжний захід у вигляді утримання під вартою терміном до 31 травня з можливістю внесення застави - 35 тисяч гривень. Адвокати внесли гроші і Горбенко вийшов на свободу.
Пізніше Горбенку оголосили про підозру у вчиненні ще одного злочину - за ст. 249 Кримінального кодексу (незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом). Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.