У світовому рейтингу держав за військовою потужністю в 2018 році Україна посіла 29 місце, проте до 2014 року наша країна займала 21 позицію; рейтинг щорічно складає організація Global Firepower, передає "Страна.иа".
При цьому за минулий рік українська армія хоч і піднялася на одну сходинку серед найсильніших армій у світі, але все одно знаходиться значно нижче, ніж до початку АТО.
На думку укладачів рейтингу, сукупна військова міць України стоїть між Грецією і Чехією. П'ятірку найсильніших держав світу очолили США. За ними йдуть збройні сили Росії, Китаю, Індії і Франції.
Індекс складається на основі 55 критеріїв, які визначають, наскільки та чи інша країна зможе вести бойові дії на суші, моря і повітря. Система підрахунків є бонуси і штрафи. Штрафи залежать від ряду особливостей та критеріїв оцінки; так, штраф не буде накладено, якщо країна, у якої немає виходу до моря, не буде розвивати морські сили і навпаки.
Також у рейтингу не враховується ядерний потенціал і членство в НАТО, вони є лише бонусом. При цьому мінусом буде високе споживання нафти, якщо країна її не здобуває. Учитывется і зовнішній борг, і погані дороги.
Ключовим критерієм у рейтингу є людський ресурс. Як видно, перші місця в рейтингу займають країни з великим населенням. Global Firepower нарахували в Україні 44 мільйони.
Повітряні сили також є одним з головних критеріїв. У рейтингу вказується, що в України є винищувачі, штурмовики, бомбардувальники, транспортні, навчально-тренувальні літаки і вертольоти.
Військово-морські сили стали одним з тих якорів, які тягнуть Україну вниз рейтингу. Україна була оштрафована за малорозвинений флот. Авіаносців, есмінців і субмарин у України нуль одиниць; фрегатів, корветів і тральщиків - по одному. Також є 12 патрульних катерів. Втім, це цілком логічно: більша частина боєздатного українського флоту була підло захоплена в 2014 році російськими окупантами в базах, і потім привласнена.
По танках Україна стоїть у рейтингу досить високо - 12 місце серед всіх.
Нафтовий показник говорить про те, наскільки довго країна може брати участь в затяжному конфлікті, вести війну або тримати оборону. За велике споживання нафти застосовують штрафи, чим менші обсяги - тим менше покарання. За даними Global Firepower, Україна щодня видобуває 32 тисячі барелів, а споживає 317 тисяч.
Видатки на оборону в гривнях України зростають, однак у рейтингу вони враховуються в доларах. За чотири роки гривня впала в три рази.
Ще одне хворе місце України - це розмір зовнішнього державного боргу, який за даними Global Firepower, склав 125,3 мільярда доларів, що на 2,4 мільярда менше, ніж у минулорічному рейтингу.
Варто також відзначити, що Україна втратила позиції в рейтингу найсильніших армій світу не тільки тому, що погіршуються деякі показники, а ще й тому, що інші країни, що розвиваються.
Китай в 2018 році збільшить витрати на оборону на 8,1%, після чого бюджет складе 1,11 трлн юанів, а це близько 175 мільярдів доларів.
Президент США Дональд Трамп пропонує на 2019 рік збільшити оборонні витрати до 716 мільярдів доларів. Ця сума має покрити річний бюджет Пентагону, зокрема, на поточні війни та та підтримку ядерного арсеналу США.
До 2035 року Швеція планує подвоїти свій бюджет на потреби оборонного сектору з 6,5 мільярдів доларів на рік до більш як 14 мільярдів. Однією з причин такого рішення стали дії Росії в Україні та Грузії.
Наприкінці січня парламент Данії ухвалив рішення про збільшення протягом наступних шести років своїх видатків на оборонну сферу більш як на 50%. Причиною також стало наростання загрози з боку Росії.