У той день під селищем Крути поблизу села Пам'ятне (130 кілометрів на північний схід від Києва) чотиритисячна більшовицька армія Михайла Муравйова зіткнулася із загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва (близько 300 осіб), що захищали УНР.
Під час кількагодинного бою бійці УНР завдали значної шкоди супротивнику (кілька сотень бійців), але багато з них також загинули. Їм не вдалося зупинити наступ більшовиків, але, розібравши залізничну колію, вони затримали його на кілька днів.
До Дня пам'яті героїв Крут зі столиці до станції "Крути" на Чернігівщини відправився "Потяг єднання", повідомляє "Громадське".
Урочистості почалися о 7:00 ранку з маршу курсантів Київського військового ліцею імені Івана Богуна (близько 600 осіб з різних куточків України). У делегації також були присутні ветерани Збройних сил України та офіційні особи. Колона дійшла до Залізничного вокзалу у Києві й вирушила за маршрутом "Київ - Крути".
"Бій під Крутами – це не була поразка. Тому що кілька сотень студентів спільно з вояками стримали чисельну армію. Але незалежність у 1918 році втримати не вдалося. Було багато помилок, які слід враховувати і нинішньому поколінню владної верхівки", - наголосив міністр культури Євген Нищук.
Директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович також наголосив на важливості історичного досвіду для розбудови сучасної України.
"Надзвичайно важливо в контексті історії та національної пам'яті вшановувати такі річниці. Це досвід, який і зараз нагадує: треба мати власну армію і як слід готувати її", - підкреслив В'ятрович.
До 80-річчя боїв під Крутами Національний банк України випустив ювілейну монету номіналом в одну гривню. А у 2006 році на відповідній станції було відкрито Меморіал пам'яті Героїв Крут.