Україна відзначає День Соборності

Поділитися
Україна відзначає День Соборності Українці відзначають День Соборності
Цьогоріч виповнюється 100 років від дня проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР.

У вівторок, 22 січня, Україна відзначає День Соборності, як річницю проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) у 1919 році.

Президент України Петро Порошенко привітав українців зі святом.

"Сьогодні ми відзначаємо сторіччя проголошення Акту Злуки УНР та ЗУНР. Цей надзвичайно важливий документ, підписаний 22 січня 1919 року (попередній договір підписано 1 грудня 1918 року у Фастові, урочисте проголошення Акту Злуки відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві – ред.), став однією з історичних основ Акта проголошення незалежності України у 1991 році", - пише гарант на своїй сторінці в Facebook.

Та закликає зробити правильні висновки з уроків історії державотворення.

"Досвід національно-визвольної боротьби та українського державотворення початку ХХ століття має ще один важливий для нас вимір - тепер ми зобов'язані не повторити помилки наших попередників і зробити правильні висновки з уроків історії. Вітаю Україну і українців з Днем Соборності! Слава Україні – соборній і неподільній!", - додав він.

Привітав українців зі святом і прем'єр-міністр України Володимир Гройсман. Він закликав українців до єдності.

"Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України!" Це слова з універсалу, проголошеного на Софійській площі у Києві такого ж зимового дня – рівно 100 років тому. Українська Народна Республіка і Західно-Українська Народна Республіка об'єдналися в єдину незалежну державу. У 1991 році ми відновили нашу державність, але боротьба за неї триває. Будьмо й сьогодні єдиними - задля сильної, міцної і щасливої України. З Днем Соборності України!", - наголосив він на своїй сторінці в Facebook.

Свої привітання зі століттям Акту Злуки також висловив голова Верховної Ради України Андрій Парубій.

"Щиро вітаю зі століттям Акта Соборності українських земель! Століття Соборності і Незалежності за яку поклали свої життя кращі сини і доньки України. Соборність – це реалізований символ споконвічної ідеї єдності. В єдності наша сила! Боже, бережи Україну! Слава Україні! Героям слава!", - написав він на своїй сторінці в Twitter.

Командувач Об'єднаних сил генерал-лейтенант Сергій Наєв нагадав про те, що "Соборність – не лише спільна територія. Це й духовна єдність, спільні цінності. Це велика міцна родина всіх громадян України"

"День Соборності України увійшов до національного календаря як визначне державне свято, яке символізує столітнє прагнення до об'єднання українського народу, неподільність українських земель і втілення його мрії про незалежність", - цитує командувача прес-служба штабу ООС на сторінці в Facebook.

Він побажав українцям незламності в поглядах, натхненної невтомності в праці та захисті держави. "Вірю у незворотність нашої перемоги. Злагоди вам усім, добробуту в родинах та вселенського Божого благословення. Спільною силою до перемоги! Зі святом! Слава Україні!", - підсумував він.

Невід'ємною частиною святкування Дня Соборності України є "живий ланцюг", що символізує єдність українського народу. Вперше він вишикувався між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом 21 січня 1990 року. Тоді участь у ньому взяли від 0,5 до 3 мільйонів українців.

Як повідомляє "112 Україна", у Києві "живий ланцюг" вишикувався на мосту Патона. Учасники акції "Ланцюг єдності" розгорнули величезний державний прапор, частина з них тримала великий плакат "Соборна Україна". Більшість учасників акції розфарбовані в українську символіку, багато з них несуть державні прапори.

Після об'єднання на мосту обидві колони учасників акції заспівають гімн України, після чого хвилиною мовчання вшанують пам'ять усіх загиблих за незалежність і соборність України.

Крім цього, сьогодні відбудеться покладання квітів до пам'ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському. На Софійській площі відбудуться святкові заходи за участю президента, правоохоронцями посилені заходи безпеки.

Зазначимо, 21 листопада, в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Свято як День свободи відзначалось з 2005 по 2011 рік, а за правління екс-президента-втікача Віктора Януковича його святкування фактично скасували та об'єднали із Днем Соборності 22 січня. Однак після Революції гідності 2014 року президент Петро Порошенко відновив його офіційний статус.

Нагадаємо, у січні 1918 року була створена Українська Народна Республіка, а на територіях, що входили до складу Австро-Угорської імперії, була утворена Західноукраїнська Народна Республіка. У грудні того ж року лідери двох держав підписали у Фастові попередній договір. 22 січня 1919 року цей договір, що увійшов в історію як "Велика Злука" - акт об'єднання українських земель, – був оприлюднений у Києві на Софійській площі.

За кілька місяців після проголошення возз'єднання більшовики зайняли Київ, Східну Галичину окупували поляки, а Закарпаття - Чехословаччина. І хоча Акт Злуки 1919 року виявився декларативним, ідея соборності продовжувала жити. І 22 січня 1990 року мільйони українців вишикувалися у живий ланцюг від Києва до Львова, відзначаючи День соборності.

Докладніше про українську революцію читайте у матеріалі Петра Кралюка "Наша "неправильна" революція 1917–1920 років" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі