Україна оголосила війну журналістиці – NYT

Поділитися
Україна оголосила війну журналістиці – NYT Українські чиновники виправдовують "гібридною війною" будь-яку критику на свою адресу, яка лише з'являється в ЗМІ.
Журналіст, ім'я якого опинилося в списку "Миротворця", не радить приносити в жертву війні з Росією чесну і вільну пресу.

Намагаючись заохотити "патріотичну журналістику", в матеріалах якої держава завжди фігурує в позитивному світлі, чиновники України сприяють журналістській культурі, подібній до тієї, яка існує в Росії.

Про це на сторінках New York Times пише Іен Бейтсон, який з часів Майдану висвітлює події в Україні і чиє ім'я також з'явилося в списку акредитованих в таких званих "ДНР" і "ЛНР" на сайті "Миротворець".

Він пригадує, як в 2014 році приїхав в Донецьк висвітлювати історію про знищення малайзійського "Боїнга 777". На той час ця частина Донецької області, де впав літак, була дуже небезпечною. ЗСУ і проросійські бойовики обмінювали артилерійськими обстрілами, а терористи, які викрадали журналістів, були повсюди. Тож Бейтсон вирішив взяти акредитацію у проросійських сил, щоб гарантувати собі хоч якусь безпеку в зоні конфлікту.

"Тепер Україна називає мене співучасником тероризму", - пише журналіст, нагадуючи, що 7 травня сайт "Миротворець" опублікував особисті дані 4 тисяч журналістів, які акредитувалися в проросійських бойовиків. Серед них опинилися як кореспонденти великих міжнародних МЗІ, таких як BBC і Reuters, так і фрілансери.

"Ті, хто опублікував дані, запевняли, що не знали, які будуть наслідки від оприлюднення такої інформації. Але здається зрозумілим, що метою було налаштувати людей проти журналістів", - йдеться в статті.

Автор нагадує, як український депутат і радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко похвалив публікацію особистих даних і закликав пресу допомагати Україні в "інформаційній війні з Росією". В цей же час, міжнародні організації, серед яких ОБСЄ і "Комітет захисту журналістів", засудили оприлюднення особистих даних. Критика призвела до того, що сайт "Миротворець" був заблокований. Однак через якийсь час він відновив роботу, опублікувавши нову порцію особистих даних. А його редактори повідомили, що не будуть слухати "скиглення про свободу слова". Радник міністра внутрішніх справ України оголосив, що журналісти зі списків тепер під підозрою, як "потенційні шпигуни".

"Сайт і його прихильники в уряді переконані, що журналісти можуть бути поділені на дві групи: тих, хто підтримує державу, і тих, хто проти неї. При цьому між рядків йдеться про те, що журналісти, які критикують уряд, повинні замовчати. Це дуже небезпечно в будь-якому суспільстві, а тим більше в Україні зараз, коли критична журналістика особливо необхідна", - пише американський кореспондент.

Він нагадує, що реформи в Україні просуваються повільно, а кумівство, схоже, повертається. Президент Петро Порошенко спочатку зробив одного свого близького соратника прем'єр-міністром, а згодом іншого – Гепрокуром.

"І в той час, коли корупція і кумівство загрожують сподіванням української революції, журналістам кажуть, що вони допомагають ворогу лише тому, що роблять свою роботу", - йдеться в статті.

Автор нагадує, що Україна тривалий час страждає від російської пропагандистської машини. І в Києва бракує коштів, щоб захиститися від неї. Але в цей же час багато українських видань і журналістів уникають повідомляти новини, в яких їхня країна була б показана в поганому світлі, тому що цим може скористатися російська пропаганда. Українські чиновники вбачають у цьому корисний політичний інструмент. І тепер вони пояснюють будь-яку критику "російською гібридною війною". Автор нагадує, як президент Петро Порошенко списав звинувачення на його адресу з боку редакції New York Times у нездатності приборкати корупцію на "гібридну війну".

Намагаючись заохотити "патріотичну" журналістику, українська влада насправді створює журналістську культуру, схожу до російської. Автор нагадує про нещодавнє закриття одне з останніх незалежних ЗМІ в Росії РБК.

"Більшість українських чиновників високого рангу уникають коментарів у справі публікації імен і приватної інформації журналістів. Але вони повинні діяти згідно з західними цінностями, про віру в які вони заявляють, і засуджувати ж дискредитацію журналістів лише за те, що вони працювали на підконтрольній бойовикам території", - пише американський журналіст.

Він додає, що варто було би закрити сайт, який опублікував особисті дані журналістів, і притягти до відповідальності винних. Це не допоможе гарантувати, що преса в Україні буде вільною і чесною, однак задасть "правильний тон".

"Україна не повинна приносити в жертву свободу преси, намагаючись вижити у війні", - йдеться в статті.

На початку травня сайт "Миротворець" опублікував базу даних понад 4 тисяч осіб, які отримали акредитацію при терористичних організаціях "ДНР" і "ЛНР". "Це суспільно-значуща інформація, і ми, громадяни України, повинні її знати", – говорилося в повідомленні. На сайті "Миротворець" також говорилося, що "аналіз списку показав, що деякі особистості, які гордо називають себе журналістами, були помічені зі зброєю в руках, що воюють проти української армії".

20 травня "Миротворець" опублікував оновлений список, що містить 5412 записів. 24 травня "Миротворець" опублікував черговий список з 293 іноземців, "акредитованих" при терористичному угрупованні "ДНР". Посли ЄС вимагають від Авакова видалити з сайту "Миротворець" всі дані журналістів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі