Україна намагається розірвати мертву хватку олігархів – Financial Times

Поділитися
Україна намагається розірвати мертву хватку олігархів – Financial Times Україна намагається боротися з олігархами. Ілюстрація
Українські багатії скаржаться на утиски, а експерти кажуть, що українська влада нарешті проводить "деолігархізацію".

Президент України Петро Порошенко дав зрозуміти олігархам, що ті з них, хто буде намагатися тиснути на державу, будуть покарані. Це сигнал багатіям президент послав після того, як найбагатша людина в Україні Рінат Ахметов організував протест шахтарів в Києві, щоб зберегти контроль над активами, які опинилися в полі зору прокуратури.

Про це на сторінках Financial Times пише Роман Олеарчик, нагадуючи, що минулого тижня депутат і колишній журналіст Мустафа Наєм опублікував документи, які нібито доводять, що протест шахтарів організувала компанія Ріната Ахметова. При цьому в "ДТЕК" заперечують ці обвинувачення. А президент України в п'ятницю заявив: "Олігархи, які готуються тиснути на державу псевдо-страйками, отримають по руках".

"Його коментар став новим сигналом після того, як кілька тижнів тому мільярдера Ігоря Коломойського звільнили з посади голови обладміністрації. Київ запустив кампанію, націлену розірвати мертву хватку олігархів на горлі української економіки і політичної системи", - йдеться в статті.

Влада намагається покінчити з монополіями і переглянути підозрілі випадки приватизації державних підприємств.

"Навіть попри те, що Україні доводиться боротися з проросійськими терористами на сході, уряж робить спроби витягти країну з "облоги олігархів", які придушили конкуренцію, зупинили реформи і корумпували політиків. Саме це було головною вимогою демонстрантів на протестах проти Віктора Януковича минулого року", - йдеться в статті.

Оглядач пише, що кампанія проти олігархів почалася тоді, коли депутати почали чинити опір контролю Коломойського над грошовими потоками і менеджментом державної компанії "Укрнафта". В результаті Порошенко звільнив олігарха з державної посади. Через кілька тижнів після цього протистояння уряду почалося з Рінатом Ахметовим, який залишається найбагатшою людиною України за версією Forbes попри те, що більшість його активів розташовані в окупованому Донбасі. Його статки оцінюються в 6,7 мільярдів доларів.

За часів президентства Януковича Ахметов купив більшість українських металургійних підприємств, ТЕЦ і взяв під контроль державну компанію "Укртелеком". Однак тепер прокуратура ставить під сумнів законність придбання Ахметовим "Дніпроенерго". Існують підозри, що олігарх придбав цю найбільшу електростанцію України за сильно заниженою ціною.

Ще один олігарх, який тепер опинився під тиском, - колишній партнер "Газпрому" в Україні Дмитро Фірташ. Наразі він під арештом в Відні через запит ФБР США про його екстрадицію. Американські правоохоронці звинувачують його в причетності до корупції, хоча сам Фірташ заперечує це. А поки він під арештом, українська влада доклала зусиль, щоб реформувати енергетичний ринок і ліквідувати монополію російських поставок. Фірташ не прокоментував такий перебіг подій.

Критики тиску на олігархів звертають увагу на те, що президент України Петро Порошенко і сам мультимільярдер.

"Поки багато інвесторів і експертів підтримують боротьбу проти олігархів, деякі побоюються, що це може бути такий же переділ приватизованих активів, як в 2005 році. Таким чином може бути підірване право на приватну власність, а підприємства втратять фінансування", - йдеться в статті.

В цей же час, в компанії Ріната Ахметова "СКМ" запевняють, що всі активи були придбані "законно і прозоро". А будь-які спроби провести реприватизацію лише "нашкодять українській економіці".

Один з головних партнерів Ахметова Вадим Новінський заявив, що "влада і бізнесмени, наближені до неї, намагаються збагатитися і тиснуть на політичних опонентів під патріотичними гаслами".

Але експерт Інституту міжнародної економіки Інституту Петерсона Андрес Аслунд, який спеціалізується в питанні України, переконаний, що нині "нарешті відбувається "деолігархізація", яка була потрібна вже давно.

"Реформи вже суттєвіші і комплексні, ніж були в 2005 році", - сказав він.

Раніше видання Financial Times писало, що Україні давно пора приборкати своїх олігархів. Видання зауважує, що рішення в пост-революційний період призначити на державні посади впливових бізнесменів було, очевидно, логічним. Зокрема, Ігор Коломоський заслужив кредит довіри в мешканців Дніпропетровська, який межує з неспокійним Донецьком, і зіграв важливу роль в посиленні національної гордості у своєму регіоні.

Однак, ризики теж стали очевидними. Коломойський, чиї активи об'єднують ЗМІ, банки і енергетичні компанії, принесли йому політичну силу. А фінансування добровольчих батальйонів дало відчуття, що в його руках є "приватна армія".

В іншій статті на Financial Times також йшлося про те, що конфлікт з Коломойським загрожує Україні новою нестабільністю. Оскільки це може виявитися початком протистояння всередині табору проукраїнських сил. Коломойський пішов у відставку після скандалу навколо "Укратранснафти" і "Укрнафти"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі