Євросоюз може скасувати візи для українців вже в 2016 році, заявив представник України при ЄС Костянтин Єлісєєв.
За його словами, ситуація з візами на сьогоднішній день виглядає обнадійливо.
"Справді, скасування віз для громадян України є цілком реальною можливістю вже в 2016 році. Більше того, ми приблизно знаємо вже майже до місяця, коли це може статися, але я б не хотів забігати наперед", - розповів він в інтерв'ю "Радіо Свобода".
У той же час представник України при ЄС підкреслив, що на такі швидкі результати можна сподіватися тільки за умови, що українські відомства прискорять виконання низки окремих критеріїв в рамках Плану дій щодо візової лібералізації. Умов, над якими Україні ще треба попрацювати, досить багато.
"Ключовим моментом, якого вдалося досягти в останній час, є те, що ми, по суті, усунули всі політичні перепони з боку ЄС на шляху до візової лібералізації. Це дуже важливо! Тепер нам важливо виконати інші так звані технічні критерії, зокрема, йдеться про початок роботи національних органів у сфері боротьби з корупцією, нам потрібно також забезпечити пункти пропуску на кордоні, з'єднати наші прикордонні бази даних з базою даних Інтерполу, а також удосконалити нашу так звану антидискримінаційну стратегію", - пояснив Єлісєєв.
Україна завершила першу фазу лібералізації візового режиму ще навесні минулого року, 27 травня Єврокомісія схвалила її результати. Тоді українські і навіть європейські політики оптимістично заявляли, що введення безвізового режиму можливе вже в 2014-му, але до кінця року стало ясно, що цього не трапиться.
Вже в нинішньому році багато покладали надії на Ризький самміт у травні. Однак у підсумковій декларації його учасники зазначили, що ЄС надасть Україні і Грузії безвізовий режим у разі позитивного звіту Єврокомісії, який відбудеться в кінці 2015 року.
У грудні Єврокомісія випустила доповідь, в якому може рекомендувати Європарламенту та Раді ЄС прийняти рішення щодо надання Україні безвізового режиму. Для цього Україна повинна виконати всі технічні умови Плану дій з візової лібералізації (ПДВЛ) і переконати Євросоюз у тому, що конфлікт з Росією і викликана ним війна в Донбасі не призведуть до подальшого наростання потоку біженців з України в ЄС.
Раніше представники ЄС заявляли, що головною причиною відмови Україні в безвізовому режимі є не стільки фактична війна в країні (у практиці Євросоюзу вже бувало скасування візового режиму для держав з окупованими територіями або перебувають у стані війни, наприклад, для громадян Північного Кіпру), скільки невиконання країною плану дій щодо візової лібералізації. В травні канцлер Німеччини Ангела Меркель пояснила, що доданих Україною зусиль все ще недостатньо для пом'якшення візового режиму з ЄС.