Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи про поширення вірусу під назвою Petya, який заблокував десятки тисяч комп'ютерів по всьому світу.
Все почалося в Україні, де вірус вдарив по електромережах, заблокував платіжні термінали і радіаційних моніторинг в Чорнобилі. Але атака швидко поширилася в інших країнах. Постраждали сотні компаній, серед який російська "Роснефть", нідерландська Maersk, американський виробник ліків Merck.
Аналітики Microsoft звинувачують в поширенні Petya українського виробника програми бухгалтерського обліку M.E. Doc. Злоякісна програма нібито поширилася через оновлення. Але в українській компанії запевняють, що Microsoft помиляється і жодних оновлень не було з 22 червня. А всі файли ретельно перевіряються на наявність вірусів.
На перший погляд Petya - черговий вірус-вимагач, який, як і WannaCry, використовує вразливості в операційній системі Windows, інформація про які минулого року була викрадена у АНБ. Але насправді Petya ніяка не програма-вимагач. Попри те, що вона вимагає гроші у своїх жертв, її код розроблений для безповоротного знищення даних на комп'ютері, а не їх кодування. І тому експерти з питань кібербезпеки вважають, що справжня мета Petya - влаштувати саботаж і хаос, а не добути наживу. Через те, що найбільшою жертвою кібератаки стала Україна, підозри головним чином падають на Росію чи хакерів, які їй симпатизують.
Але якою б не була правда, експерти в сфері кібербезпеки десятиліттями закликають користувачів робити резервні копії своїх даних. І ця порада тепер звучить актуальніше, ніж будь-коли.
27 червня державні і комерційні структури України постраждали від вірусу Petya А (Петя А). За даними DT.UA, хакерської атаки зазнали близько 30 банків. Вірус Petya А, який вдарив по комп'ютерних системах в Україні, також нашкодив банкам, електромережам, телефонним компаніям та метро у країнах Європи.
DT.UA публікує повний перелік постраждалих в результаті хакерської атаки компаній.