"Була низка неузгоджених питань, як то верифікація тих, хто не бажає переміщуватись на окуповані території, ті, хто вже відбув покарання (термін закінчився у ті дні, коли вже тривала технічна робота з підготовки звільнення), інші. Нам в рамках Мінської гуманітарної групи, після непростих переговорів, вдалося зняти більшість з цих питань. Ми готові найближчим часом передати 306 громадян (де це дозволяє українське законодавство), аби звільнити 74 українця з окупованих територій", - написала вона на своїй сторінці в Facebook.
За словами представника України у ТКГ, протягом останнього місяця над питанням звільнення українських заручників працювали не лише у групі, а й співробітники СБУ, ГПУ, МЗС та МВС, пенітенціарної служби, Міністерства юстиції, Національної гвардії, Адміністрації президента, а також уповноважена Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська.
"Питання звільнення заручників є ключовим для нормандського формату і обговорювалося, зокрема, під час телефонних переговорів канцлера Німеччини пані Меркель із президентом Порошенком, і під час її телефонної розмови з президентом Путіним", - додала Ірина Геращенко.
Політик подякувала усім за проведену роботу та наголосила на тому, що наразі опрацьовуються останні логістичні та технічні деталі "бо це буде найсмаштабніша подібна історія, коли буде передано 306 громадян і звільнено 74 українця".
"І, ключове, щосекунди я пам'ятаю про тих, кого зараз, в ці дні, не відпустять з ОРДЛО. Ми маємо плани і пропозиції, як звільнити всіх. І як зробити це якнайскоріше. Віддадуть тільки 74, ми мали розблокувати процес звільнення. Але маємо звільнити всіх", - резюмувала представник України у ТКГ.
Зазначимо, ввечері 22 грудня президент України Петро Порошенко і федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель провели телефонну розмову, під час якої погодилися з необхідністю звільнення заручників ОРДЛО до кінця року.
Як повідомляла представник України в гуманітарній підгрупі ТКГ Ірина Геращенко, у списках СБУ знаходяться 168 українських заручників. Проте сотні затриманих і засуджених бойовиків "ДНР" і "ЛНР" категорично відмовляються від переміщення в ОРДЛО.
15 листопада відбулася перша телефонна розмова Володимира Путіна з ватажками "ДНР" і "ЛНР" Олександром Захарченко та Ігорем Плотницьким. Російський президент закликав підконтрольних йому бойовиків активізувати процес звільнення заручників.
Новопризначений ватажок терористів "ЛНР" заявив про "підготовку до обміну" заручниками і те, що відставка його попередника Ігоря Плотницького не завадить процесу.
Раніше президент РФ Володимир Путін публічно пообіцяв обговорити з ватажками угруповань ОРДЛО питання активізації обміну заручниками на заарештованих і засуджених в Україні бойовиків, підтримавши таким чином пропозицію лідера проросійського руху "Український вибір" Віктора Медведчука. Пропозицію Медведчука схвалив також присутній на зустрічі патріарх Кирило.
Нагадаємо, на останньому в 2017 році засіданні учасники Тристоронньої контактної групи не погодили дату обміну, оскільки терористи ОРДЛО в останній момент подали додаткові списки.