У лютому соціологи Київського міжнародного інституту соціології спитали у громадян України, з якою точкою зору вони згодні: що Росія дійсно має значний запас ресурсів, може тривалий час виснажувати Україну і в результаті ми не зможемо завершити війну на прийнятних умовах; чи що РФ насправді вичерпує свої ресурси, а Україна разом з підтримкою світу зможе в осяжному майбутньому завершити війну на прийнятних умовах? Цієї осені КМІС спитав те саме та порівняв відповіді українців.
Так, у лютому 22% опитаних зазначили, що вірять, ніби РФ все одно зберігає значний запас ресурсів і може ще багато років вести війну проти України. Зараз же таких же таких респондентів стало 49%.
Натомість тих, хто навпаки, вважає, що РФ вичерпує свої ресурси і в осяжному майбутньому війна може завершитися на прийнятний для України умовах, у лютому було 67%, а зараз стало – 43%.
Лише на Заході України 57% мешканців переконані, що Росія вичерпує свої ресурси. Хоча при цьому навіть у цьому регіоні 37% опитаних також схиляються до думки, що РФ має значний запас ресурсів для тривалої війни проти України. В інших регіонах переважає думка про значний запас ресурсів РФ, особливо це стосується Півдня і Сходу України. Там цієї думки притримуються більшість населення – відповідно, 58% і 67%. Водночас 32% і 26% жителів південних та східних регіонів вважають, що РФ вичерпує свої ресурси.
У динаміці у всіх регіонах порівняно з лютим 2023 року стало більше тих, хто вважає, що країна-терористка РФ має значний запас ресурсів. Найбільш істотне зростання поширеності такої думки простежується на Півдні і Сході. Зокрема, у південних регіонах частка тих, хто так вважає, зросла з лютого до жовтня 2023 року з 25% до 58%, у східних – з 19% до 67%.
Соціологи підкреслили, що важливо також розуміти, наскільки оцінка запасу міцності РФ пов’язана з готовністю до територіальних поступок. Як можна бачити нижче, серед тих, хто вірить у значні російські ресурси, більше тих, хто готовий до територіальних поступок. Таких респондентів виявилось 21%. Водночас 7% – серед тих, хто вважає, що РФ вичерпує свої ресурси.
Водночас навіть серед тих, хто вважає, що Росія має значні ресурси для тривалої війни, 73% виступають проти жодних територіальних компромісів.
Окремо в КМІС зазначили, що серед мешканців Півдня та Сходу, які вірять у значні ресурси Росії, 29% готові на територіальні поступки. А 66% – проти таких поступок (серед мешканців Заходу/Центру, які вірять у значні ресурси Росії, 15% підтримують поступки, а 78% виступають проти них).
Дослідження провели з 29 вересня по 9 жовтня КМІС методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Всього соціологи опитали 1010 респондентів від 18 років, що мешкають у всіх регіонах України крім територій Криму, Донецької та Луганської областей, окупованих до 24 лютого 2022 року. Також до вибірки не включені україніці, які зараз перебувають за кордоном.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,5% - для показників, близьких до 5%.