Україна захищається від недорогих російських безпілотників набагато дорожчими ракетами – NYT

Поділитися
Україна захищається від недорогих російських безпілотників набагато дорожчими ракетами – NYT © Олексій Резніков / Twitter
Проте Україна вважає, що це того варте.

Вони неповороткі і галасливі, і їх відносно легко збивати з неба. Протягом новорічних вихідних українські військові заявили, що збили всі до одного з більш ніж 80 безпілотників, які Росія відправила в бік країни.

«Таких результатів ніколи раніше не було досягнуто», – заявив у вівторок речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Але за цим результатом криється питання: як довго Україна зможе підтримувати свої зусилля, коли багато з її оборонних заходів коштують набагато більше, ніж безпілотники? Про це йдеться у статті The New York Times.

За словами експертів, безпілотники «Шахед-136», що використовуються Росією та постачаються Іраном, відносно дешеві, тоді як комплекс озброєння, що використовується для їхнього збивання з неба, коштує набагато дорожче.

Артем Старосєк, керівник української консалтингової компанії «Мольфар», яка підтримує військові зусилля країни, підрахував, що використання ракети для збиття безпілотника коштує в сім разів дорожче, ніж його запуск. Виробництво іранських безпілотників може коштувати лише 20 тисяч доларів США, тоді як вартість запуску однієї з ракет класу «земля-повітря», які використовує Україна, може становити від 140 тисяч доларів США для С-300 радянських часів до 500 тисяч доларів США для NASAMS, або Національної вдосконаленої ракетної системи класу «земля-повітря» американського виробництва.

На думку деяких аналітиків, цей дисбаланс з часом може бути на користь Росії, що дорого коштуватиме Україні та її союзникам.

Президент України Володимир Зеленський заявив в недавньому вечірньому відеозверненні, що Росія робить ставку на «виснаження наших людей, нашої протиповітряної оборони, нашого енергетичного сектора».

За оцінками «Мольфара», з вересня Росія випустила близько 600 безпілотників по Україні. Ця кампанія, яка набрала обертів саме тоді, коли Москва зазнала низки втрат на полі бою, спричинила віялові відключення та перебої в електропостачанні, коли в країні почалася сувора зима, що посилило страждання, спричинені повномасштабним вторгненням Росії.

Обидві сторони використовують безпілотники не лише для розвідки, а й для атак, вперше широко застосовуючи їх в європейській війні.

Військове керівництво в Києві мало говорить про деталі своєї ППО відповідно до оперативної таємниці, якою оповита значна частина їхнього військового планування, або про вартість, що ускладнює аналіз.

Українські сили використовували зенітні установки і стрілецьку зброю, щоб збити деякі безпілотники, але все частіше Київ також покладається на ракети, випущені з бойових літаків і з землі, оскільки росіяни почали здійснювати напади вночі. Офіційні особи заявили, що Україна неодноразово застосовувала ракети класу «земля-повітря», відомі як NASAMS.

Майкл Кофман, експерт з питань російської армії в дослідницькому інституті CNA, сказав, що українці використовують «зоопарк різних систем протиповітряної оборони» для боротьби із загрозою.

Деякі з українських зенітних гармат, такі як радіолокаційна мобільна гарматна система «Гепард-2», є недорогими у порівнянні з іншими радянськими та європейськими оборонними системами. А ракети-перехоплювачі американського виробництва є відносно дорогими.

Попри це, зазначає Старосєк, витрати на збиття безпілотників ракетами потрібно розглядати в контексті. Збити безпілотник коштує набагато менше, ніж відремонтувати пошкоджену або зруйновану електростанцію, зазначив він. А ще є людський фактор.

«Люди живі», – сказав він.

Related video

У доповіді, опублікованій 7 листопада, «Мольфар» повідомив, що 82% безпілотників були збиті, але з того часу ця цифра збільшилася. За їхніми даними, Україна наразі залежить від своїх союзників, головним з яких є США, у питанні поповнення своїх систем ППО та оплати рахунків. Існує небезпека, що з часом ці союзники можуть втомитися від цих витрат.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 2
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Иван Петров
4 Сiчня 2023, 04:34
И что? Не сбивать? Тональность публикаций иногда просто возмущает. Понятно что Зе не ваш президент. Ну не до такой же степени.
Відповісти Цитувати Поскаржитись
kiwi wik
4 Сiчня 2023, 10:53
Проблема в тому, що кацапи теоретично можуть за короткий час наспамити стільки мопедів, що в якийсь момент на наших складах фізично закінчаться ракети ЗРК, а тоді, наприклад, іранськими чи китайськими ракетами організувати наліт, який буде нічим відбити. БПЛА треба збивати іншими засобами та насичувати ними оборону.
Цитувати Поскаржитись
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі