Україна припинила публічні запити до США про надання винищувачів F-16 і ППО Patriot, але переговори тривають — Politico

Поділитися
Україна припинила публічні запити до США про надання винищувачів F-16 і ППО Patriot, але переговори тривають — Politico © defensie.nl
Київ стає мудрішим у своїх запитах.

Україна перестала публічно просити у США системи ППО Patriot, винищувачі F-16 та безпілотники Gray Eagle, але переговори між сторонами на цю тему не припинилися, пише Politico.

За даним видання, «за лаштунками» не припиняються переговори щодо зброї, яка могла б переломити хід війни. Київ стає мудрішим у своїх запитах.

За словами радників українського уряду, представників Пентагону та керівників оборонної промисловості, обидві сторони обговорюють, чи надсилати ці три види зброї, оскільки розробляються довгострокові угоди про фінансування.

Президент України Володимир Зеленський не був «скромним» у своїх закликах до західних урядів щодо надання зброї, необхідної його країні, щоб дати відсіч російським загарбникам, і вимагав більше артилерії, ракетних установок і високоточної зброї, яку США та західні союзники зрештою надали у великій кількості цього літа.

Але останніми тижнями відбувся перехід від гучних закликів щодо надання ППО та винищувачів до більш тихих переговорів. Цю «кампанію» очолили радники Зеленського в Києві та ключові співрозмовники у Вашингтоні разом із дружньою порадою самої адміністрації президента США Джо Байдена, яка спонукала Київ зосередитись більше на тому, що йому потрібно зараз, аби витіснити російські сили з укоріненої позиції на сході та півдні України.

Зміна публічної кампанії на приватну відбулася, оскільки радники були занепокоєні тим, що запити на висококласну зброю відволікають увагу від більш нагальних потреб Києва на полі бою, а також, що ці запити розмивають чітко сформульоване повідомлення.

Протягом кількох місяців після повномасштабного вторгнення Росії наприкінці лютого українські лідери просили системи Patriot та інші високоякісні технології, ставлячи їх на перше місце в списках, надісланих до Вашингтона та поширених у ЗМІ. Але з останніх запитів на необхідну зброю більш дорогі одиниці озброєння зникли, і увага почала зосереджуватися на артилерійських снарядах і ракетах для установок HIMARS.

Однак, згідно з трьома джерелами видання та людьми, які підтримують зв’язок з українським урядом, розмови про можливе надання Patriot, F-16 і Gray Eagle тривають на низькому рівні.

Занепокоєння полягає не лише в тому, що високотехнологічні системи будуть провокаційними для Москви, а й у тому, що складне обслуговування та підтримка систем кинуть виклик Україні в розпал війни. У випадку з Patriot, відносний дефіцит цих систем ускладнює постачання в Україну. Підрозділи армії США з Patriot є одними з найбільш широко дислокованих підрозділів на службі, союзники Америки в Європі, на Близькому Сході та в Тихому океані вимагають захисту, який вони надають. 

Існує також проблема визначення пріоритетів: союзники по НАТО теж хочуть ці системи. Оскільки все більше країн Східної Європи відмовляються від своїх старих російських або навіть радянських літаків, вони сподіваються, що США почнуть продавати або фінансувати F-16 для власної оборони. Поставка 14 винищувачів F-16 до Словаччини вже була відкладена на рік, до 2024 року — через проблеми з ланцюгом поставок, і Тайвань залишається одним із пріоритетів у списку надання  літаків та їх запасних частин.

Деякі з цих більш складних систем, включаючи літаки F-16, які ВПС США планують зняти з експлуатації, «ймовірно, з’являться після завершення цієї війни», сказав співробітник Конгресу, знайомий з дискусіями.

Що стосується запиту на системи Patriot, то США погодилися профінансувати продаж для України зенітно-ракетної системи NASAMS. Офіційні особи попереджають, що спроможність України навчатися та використовувати обидві системи одночасно буде в кращому випадку обмеженою.

«NASAMS і Patriot — це різні системи, і ви тренуєте одних і тих же захисників, тому вони можуть зробити не так багато. Я думаю, ми дійдемо до цього», — зазначив співробітник, який говорив на умовах анонімності.

Нещодавно Пентагон уклав контракт на 182 мільйони доларів з Raytheon Technologies, використовуючи кошти Ініціативи сприяння безпеці України, для NASAMS.

Контрнаступ ЗСУ, спрямований на звільнення Харківщини та витіснення російських військ із тимчасово окупованих територій цього місяця, зіграв на користь України — швидке прийняття рішень на місцях та ефективне використання артилерії, високоточних боєприпасів, частково керуючись своєчасною розвідкою США. Також контрнаступ одночасно виявив слабкі сторони Росії в керівництві та логістиці, які були очевидними під час наступу військ РФ на Київ у лютому.

Хоча успіхи України були приголомшливими, війна, здається, не наближається до завершення. Київ і Кремль ще не почали переговорів про припинення війни, тоді як Україна, схоже, має намір використовувати свої нові переваги. Тим часом президент РФ Владімір Путін не показав жодних ознак відступу від своєї максималістської позиції щодо зміни уряду України.

Оскільки на сході та півдні України триває боротьба, російські балістичні ракети продовжують націлюватися на цивільну інфраструктуру країни, що підкреслює потребу в більш сучасних системах протиповітряної оборони.

Щоб зрештою досягти цього, офіційні особи США продовжують обговорювати, чи відправляти Patriot в Україну в рамках довгострокової стратегії, кажуть джерела видання. Обговорення щодо того, чи надсилати системи, перебувають на ранніх стадіях у Міністерстві оборони, і остаточне рішення буде приймати президент Джо Байден. Але той факт, що чиновники говорять про такий крок, є серйозною зміною в порівнянні з весною цього року, коли офіційні особи США відкинули подібну ідею.

Якщо план буде реалізовано, то, швидше за все, США підпишуть контракт з Raytheon на створення додаткових систем для Києва, а не передачу відносно рідкісних і активно розгорнутих батарей Patriot зі складу США. Система Patriot стала б значним прискоренням можливостей для українців.

Patriot — це складна багатоцільова система, призначена для збивання літаків, балістичних або крилатих ракет. Окрім США, цією системою користуються 17 країн, зокрема Румунія та Польща.

Це оборонна зброя, яка змусить російських пілотів «двічі подумати», перш ніж атакувати українські війська, сказав старший науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень Том Карако.

За словами Карако, у порівнянні з наявними засобами протиповітряної та протиракетної оборони України, Patriot є набагато новішою системою більшої дальності, яка забезпечить Києву нові критичні можливості проти атак Росії.  

Якщо США вирішать піти шляхом закупівель, то українці не зможуть очікувати поставки Patriot роками, як це було оголошено адміністрацією Байдена в серпні в рамках пакету на 3 млрд доларів, який безпосередньо фінансує контракти з американською оборонною промисловістю.

Фінансування оборонної промисловості піде на виробництво артилерійських та мінометних снарядів, зенітно-ракетних комплексів, нових засобів боротьби з безпілотниками, додаткових безпілотників і контрбатарейних радарів. Жодне обладнання не надійде протягом місяців, на частину з нього підуть роки. Однак офіційні особи кажуть, що інвестиції дозволять Україні планувати власну майбутню оборону.

Відповідаючи на запитання щодо надання Україні систем Patriot та іншої нової зброї, речник Міністерства оборони США сказав, що у відомства «наразі немає нових повідомлень».

«Загалом ми працюємо цілодобово, щоб виконати першочергові запити України на безпекову допомогу, доставляючи зброю зі складів США, коли вона доступна, і сприяючи постачанню зброї членами Альянсу та партнерами, коли їхні системи краще відповідають потребам України», — сказав речник Гаррон Гарн.  

Patriot буде «менш ескалаційним», ніж деякі інші системи, які розглядаються, сказав представник Міністерства оборони США, включаючи ракети більшої дальності, такі як ATACMS — наступальна зброя, яка може досягати російської території, і надання якої, за словами Білого дому, не розглядається.

Розмови про постачання безпілотників MQ-1C Gray Eagle також тривають місяцями. Досягнення домовленості про надання цих безпілотників не стало ближчим, ніж було цієї весни, коли обговорення вперше стало публічним, хоча два радники українського уряду сказали POLITICO, що переговори тривають.

Існує кілька проблем, у тому числі потенційна втрата технологій, які є на безпілотниках, якщо росіяни їх збиватимуть, а також занепокоєння у ВПС США, які мають намір відмовитися від використання Gray Eagle, якщо системи виявляться більш живучими на сучасному полі бою, ніж очікувалося. Військово-повітряні сили США хочуть спрямувати кошти, витрачені на застарілі безпілотники, на інші пріоритети модернізації.

Щоразу, коли з’являється більше нових технологій, стає зрозуміло, що Україна буде все більше отримувати обладнання за стандартами НАТО, оскільки старі російські запаси всього, від боєприпасів до запчастин, скорочуються по всій Європі, що ставить західних донорів у положення жертвувати або продавати все більше висококласного обладнання до Києва на десятиліття вперед.

Раніше повідомлялося, що президент США Джо Байден наказав виділити Україні новий пакет військової допомоги обсягом 600 мільйонів доларів. В Пентагоні розповіли, що увійшло до нового пакета військової допомоги.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі