Україна посідає 47 місце у світі за загальним показником цитувань наших вчених

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україна посідає 47 місце у світі за загальним показником цитувань наших вчених © ukraine.campusfrance.org
Причина низького наукового імпакту – у непродуманій державній політиці щодо фінансування науки.

CША, Велика Британія, Німеччина, Китай, Франція – саме так виглядає перша п’ятірка країн-лідерів за науковим імпактом, тобто кількістю цитувань наукових статей вчених, які працюють в цих країнах. Україна ж за загальним показником цитувань на 47-му  місці у світі, а за кількістю цитувань у розрахунку на одну наукову публікацію – на 225-му.

«Дивуватися тут нічому – ці країни мають найвищі показники ВВП у світі, що за розумної державної політики забезпечує відповідне фінансування науки. Тобто, чим більший ВВП країни, тим більша загальна кількість цитувань вчених країни», - пояснює професор Олександр Костюк у статті «Економія на вчених: як пов’язані наука і ВВП»

Ефективність вчених країни та ВВП на душу населення країни, тобто продуктивність економіки країни, взаємозалежні. Усі розвинуті країни, як великі за розміром ВВП, так і невеликі, об’єднує те, що на науку вони витрачають у середньому близько 2-3%. І протягом кількох десятиліть цей показник має тенденцію до зростання. Тобто, саме так у країнах формується економіка інноваційного типу.

В Україні ж ВВП на душу населення є нижчим у 4-5 раз, ніж у розвинутих країнах. Можна було б припустити, що це і пояснює низькі показники наукового імпакту наших вчених. Тобто наші вчені є заручниками економічної ситуації в країні, а для держави це є дуже зручним виправданням низьких обсягів фінансування науки.

«Але, це було б так, якщо б ми мали витрати на науку в Україні як частку ВВП не 0,41%, а 2-3%, як у розвинутих країнах світу. Тобто, у нас низький рівень наукового імпакту, а саме цитованість, не тому, що ми економічно бідна країна, а тому що, у нас невиправдано рестрикційна державна політика у сфері фінансування науки», - наголошує автор.

Що потрібно, аби українську науку знали у світі, а наших вчених більше цитували й залучали до міжнародної співпраці? Чому це залежить не тільки від науковців — читайте в матеріалі Олександра Костюка «Економія на вчених: як пов’язані наука і ВВП».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі