Україна в минулому році не змогла законтрактувати вакцини від коронавірусу провідних виробників через те, що Міністерство охорони здоров'я акумулювало всі переговори про закупівлю вакцин. Про це заявили в держпідприємстві "Медичні закупівлі України" (Медзакупівлі, МЗУ), коментуючи критику міністра охорони здоров'я Максима Степанова і плани по заміні компанії-закупника вакцин.
У МОЗ назвали маніпуляцією заяву міністра, зокрема слова про те, що Міністерство охорони здоров'я веде переговори з виробниками вакцин з травня 2020 року.
"Ті країни і об'єднання, які ще влітку почали вести переговори щодо закупівлі вакцин, вже в кінці грудня 2020 го - початку січня 2021 року розпочали вакцинацію своїх громадян. Якби Україна почала переговори в травні, зараз ми вже повинні були мати вакцини. Для більшості країн період контрактування виробників вакцин - від декількох тижнів до двох місяців ", - заявили в МЗУ.
Також в держпідприємстві вважають маніпуляцією претензії про дискредитацію іміджу країни при укладанні контрактів.
«Дискредитація іміджу країни полягає у відсутності конкретних рішень і дій у взаємодії з контрагентами, а також в імітації активної діяльності без реальних кроків, - відзначили в МЗУ, - Зокрема, один з виробників попередив про можливий вихід з переговорів, оскільки занадто довго чекав рішення МОЗ із закупівлі (переговори велися з вересня, фіналізація документів відбулася в 3-й декаді грудня, з тих пір ніякої інформації від МОЗ виробник не отримав). Ключова переговорна позиція в закупівлі вакцин - чіткість у формулюванні очікувань від контрагента при укладенні договорів. На жаль, такої чіткості від МОЗ України не мали і досі немає ».
Раніше в державному підприємстві «Медичні закупівлі України» повідомили про затягування зі сторони Міністерства охорони здоров’я розгляду пропозицій від різних виробників щодо купівлі антикоронавірусної вакцини. В ДП зазначили, що одна з компаній може відмовитися від подальших перемовин, якщо рішення не буде ухвалене найближчим часом.