Україна не матиме дефіциту ліків через припинення продажів деяких препаратів повʼязаних з Росією та Білоруссю – ЗМІ

Поділитися
Україна не матиме дефіциту ліків через припинення продажів деяких препаратів повʼязаних з Росією та Білоруссю – ЗМІ

Комісія Міністерства охорони здоров'я України з припинення дії реєстраційного посвідчення скористалася своїм правом на заборону продажу в Україні ліків, які частково або повністю виробляються в Росії та Білорусі. В зв’язку з цим в експертному, громадському та фармацевтичному середовищі пролунали побоювання щодо можливого дефіциту ліків та монополізації ринку через недосконалість Закону «Про лікарські засоби». За даними «РБК-Україна», рішення Комісії, як і сам закон у діючій редакції, не призведе до нестачі ліків та суттєвого перерозподілу ринку.

Нагадаємо, що у жовтні Комісія МОЗ ухвалила рішення про тимчасове припинення дії реєстраційних посвідчень на 35 препаратів угорської компанії "Гедеон Ріхтер", яка має виробництво в РФ. Згідно з поправками до закону про ліки, які вступили в дію у травні цього року, Україна на час воєнного стану може припинити продажі препаратів, які повністю або частково виготовлені в Росії та Білорусі, але за умови, що такі препарати представлені як мінімум двома замінниками.

Після того, як Комісія МОЗ вперше скористалася новими нормами закону, експерти та громадські організації зауважили, що в законі нечітко прописані критерії тимчасової заборони на ліки, Комісія МОЗ отримала завеликі повноваження та можливість приймати необґрунтовані рішення, українські пацієнти можуть залишитись без необхідних ліків і закон вигідний українським фарм-компаніям, які можуть скористатися ситуацією і збільшити свої частки на ринку.

Однак аналіз «РБК-України» продемонстрував, що більшість цих зауважень безпідставні.

Так, не було наведено розрахунків, як саме перерозподілиться український фарм-ринок і чи дійсно є ризик монополізації.

«Коли мова йде про ризик, що закон у нинішній редакції спричинить монополізацію ринку, хотілося б знати, ким саме і ринку чого саме: всіх препаратів, якоїсь групи чи найменування діючої речовини? Монополізацію треба аналізувати не загальними фразами, а детально. Однак замість цього у дискусійному полі знов з’явилася стара як світ теза: українські виробники намагаються витіснити з ринку іноземних. У даному випадку все те саме повторюється знову і знову, лише привід інший», - пише видання.

На його думку, так само не існує даних про вірогідність дефіциту, адже припинення продажів ліків повʼязаних з РФ та Білоруссю не запроваджується, якщо такі ліки не мають як мінімум два замінники. Щодо ліків «Гедеон Ріхетер», то всі вони мають аналоги інших виробників, і не лише українських.

Щодо претензій до роботи Комісії МОЗ, то вона приймає рішення методом голосування. До складу комісії входять і дві профільні громадські організації з правом голосу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі