Україна хоче перезапустити реактори окупованої ЗАЕС

Поділитися
Україна хоче перезапустити реактори окупованої ЗАЕС © Getty Images
Відмова систем безпеки реакторів через низькі температури може призвести до катастрофи.

Україна розглядає можливість перезапуску найбільшої в Європі Запорізької атомної електростанції для забезпечення її безпеки, повідомляє AP NEWS.

Запорізька атомна електростанція стала одним із найтривожніших вогнищ вторгнення Росії в Україну. Вона була пошкоджена під час бойових дій, що викликало міжнародну тривогу, а її керівника Ігоря Мурашова було затримано окупаційними силами на вихідних, після чого в понеділок його звільнили.

Українська державна атомна компанія "Енергоатом" 11 вересня зупинила останній із шести реакторів станції, оскільки російські військові дії відключили надійні зовнішні джерела живлення для охолодження та інших систем безпеки реакторів, що загрожує катастрофічним розплавленням.

Але тепер компанія зіштовхнулася з іншою проблемою. В інтерв'ю Associated Press президент "Енергоатому" Петро Котін сказав, що компанія може перезапустити два реактори протягом кількох днів, щоб захистити системи безпеки, оскільки наближається зима та температура падає.

"Якщо у вас низька температура, ви просто заморозите все всередині. Устаткування безпеки буде пошкоджене", - сказав він. — Тому вам потрібне опалення, і єдине можливе опалення виходитиме від працюючого реактора".

Минулого місяця останній діючий реактор станції було переведено в режим так званої "холодної зупинки", що зменшило ймовірність небезпечного розплавлення.

Але ризик все ще існує, поки всередині є ядерні паливні зборки, пояснив Котін. Навмисне пошкодження реакторів або обладнання безпеки та охолодження або відмова цих систем через низькі температури все ще можуть призвести до катастрофи.

"У вас є залишкове тепло, і ви повинні постійно забезпечувати охолодження цих паливних зборок. Якщо ви припините охолодження, то у вас станеться розплавлення. Ось як це працює", - сказав він.

Російські війська окупували ЗАЕС і прилеглу територію, включаючи найближче місто Енергодар, тоді як тисячі українських робітників продовжують обслуговувати об'єкт. АЕС є єдиним джерелом тепла у місті, сказав Котін.

"Наразі ми оцінюємо всі ризики. І це залежить від погоди. І насправді, у нас не так багато часу для цього", - сказав Котін.

Він знову закликав до створення "демілітаризованої зони" навколо станції, де в даний час знаходяться два експерти Міжнародного агентства з атомної енергії.

Під час вимушеної зупинки українські чиновники попереджали, що це лише тимчасовий захід і, як такий, ненадійний.

Стівен Арндт, президент Американського ядерного товариства, сказав, що американські електростанції часто використовують нагрівачі, щоб запобігти замерзанню обладнання, зокрема, резервуарів для зберігання води для заправки. Він не має достатньої інформації, щоб сказати, чи необхідний перезапуск реакторів на Запорізькій АЕС.

"Ці нагрівачі працюють на електриці, яка не обов'язково має надходити від реакторів, якщо станція має підключення до електромережі або резервні генератори замість джерел живлення за межами майданчика", - сказав Арндт електронною поштою.

Електростанція розташована в одному із чотирьох українських регіонів, які Росія незаконно оголосила своєю територією.

Генерального директора станції Ігоря Мурашова захопили російські війська по дорозі додому з роботи в п'ятницю.

Мурашов повідомив, що він не відчував побоїв чи іншого жорстокого поводження, але, за словами Котіна, перед визволенням його змусили зробити неправдиві свідчення на камеру.

"Я б сказав, що це було психічне катування", - сказав Котін про необґрунтовані помилкові зізнання. "Він мав (сказати), що всі обстріли Запорізької атомної електростанції були здійснені українськими військами, і що він є українським шпигуном і перебуває в контакті з українським спецназом".

За словами Котіна, Мурашова врешті-решт відпустили на контрольно-пропускному пункті на кордоні території, яку контролює Росія, і йому довелося пройти близько 15 кілометрів по нічийній землі до районів, контрольованих українськими військами.

Мер Енергодару Дмитро Орлов сказав, що після цього він розмовляв із Мурашовим, який повідомив, що "провів два дні в одиночній камері у підвалі, з наручниками та мішком на голові. Його стан навряд чи можна назвати нормальним".

Міжнародне агентство з атомної енергії, орган ООН з нагляду за ядерною енергетикою, заявило у вівторок, що воно "розуміє, що пан Мурашов зараз перебуває зі своєю родиною на території, яку контролює Україна, і не продовжуватиме виконувати свої обов'язки на ЗАЕС".

"Поки що неясно, хто замінить його на цій посаді", - заявило агентство.

МАГАТЕ повідомило також, що його власний генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі планує цього тижня вирушити до Києва, а потім до Москви для досягнення угоди про "захисну зону ядерної безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Російські війська зайняли атомну електростанцію, яка входить до найбільших у світі, на початку війни. Обидві сторони звинувачують одна одну в обстрілах, внаслідок яких було пошкоджено лінії електропередач, які з'єднують її з мережею.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі