Україна готується передати в Гаагу новий пакет доказів по Іловайську

Поділитися
Україна готується передати в Гаагу новий пакет доказів по Іловайську
У «Департаменті війни» ОГП розслідують кількасот резонансних справ щодо злочинів Росії у Криму та Донбасі.

Під процесуальним керівництвом Департаменту з нагляду за розслідуванням злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту ОГП знаходяться майже 200 резонансних кримінальних проваджень, розповів «Радіо Свобода» заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов.

«Це такі глобальні, резонансні справи, на кшталт захоплення Криму та розв’язання війни на Донбасі; взяття у полон українських моряків у Керченській протоці в листопаді 2018 року; справа рейсу MH17; Іловайська і Дебальцевська трагедії 2014 та 2015 років відповідно», - зазначив він.

У липні українські прокурори передали до Міжнародного кримінального суду інформаційне повідомлення щодо позасудових страт українських військових під час боїв за Іловайськ та Дебальцеве. А також щодо ведення Росією бойових дій «чужими руками» – із залученням підконтрольних НЗФ.

«По Іловайську найближчим часом передамо до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду ще один пакет зібраних доказів про вчинення російськими військовими воєнних злочинів. Зокрема, нові факти порушень російським військовим керівництвом домовленостей стосовно «зеленого коридору» для відходу українських сил під Іловайськом», - додав Мамедов.

На думку прокурора, цей департамент є мозковим центром, що координує роботу слідчих органів, виробляє єдиний підхід в розслідуванні та кваліфікації.

До його утворення у 2019 році цими питаннями займались близько п’яти підрозділів, що не могло не відбиватись на ефективності розслідування, хоча «стверджувати, що не робилося взагалі нічого, буде теж неправильним».

Мамедов нагадав, що аналогічні підрозділи створені у прокуратурах Донеччини та Луганщини, які розслідують кожну смерть українського військового чи цивільної особи.

Їхня задача – розкрити понад 14 тисяч злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях та в умовах збройного конфлікту. Це: катування, обстріли цивільної інфраструктури, використання забороненого озброєння та мін, Маріупольська та Волноваська трагедії в 2015 році.

Своєю чергою прокуратура АР Крим (офіс знаходиться у Києві – ред.) розслідує понад 1 тисячу кримінальних справ про порушення майнових прав, примусову депортацію, колонізація півострову, незаконний призов кримчан до російської армії, переслідування членів Меджлісу кримськотатарського народу тощо.

«Всі ці справи є надскладними та багатоепізодними. Наприклад, по кримінальних провадженнях, що на контролі в Департаменті, зареєстровано понад 700 епізодів, обсяг лише окремих справ складає понад 1500 томів», - розповів Мамедов.

Ускладнює роботу й те, що російська агресія проти України триває вже шість років, а доступу до окупованого Криму та окремих районів Донбасі слідчі не мають. А також окремі законодавчі перепони.

«Тут я маю на увазі відсутність можливості застосувати процедури заочного досудового розслідування та судового розгляду, обмеження строків досудового розслідування (так звані «правки Лозового», запроваджені з ініціативи колишнього депутата від «Радикальної партії» Андрія Лозового – ред.).

Прокурори зверталися щодо внесення змін до законодавства про застосування інституту заочного розслідування та про скасування «правок Лозового» у відповідній категорії злочинів.

Наступною задачею Гюндуз Мамедов називає створення спеціалізованих підрозділів у СБУ, Національної поліції і ДБР, які займатимуться розслідуванням воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

За даними Офісу генпрокурора, в Іловайському котлі загинули 366 українських військових, 429 – дістали поранення різного ступеня тяжкості, ще 300 потрапили в полон. У відомстві Ірини Венедіктової причиною цих трагічних подій російсько-української війни назвали «масштабне пряме вторгнення збройних сил країни-агресора на територію України».

До кримінальної відповідальності притягнені 110 осіб, зокрема 68 громадян РФ, серед яких 21 міністр. Їх оголошено в розшук. До суду направлено 48 обвинувальних актів щодо 51 особи, вироками українських судів 35 з них вже засуджені. Серед засуджених 13 громадян РФ, з яких троє є військовослужбовцями армії агресора.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі