Усі погрози, озвучені церковними чинами Московського патріархату, так-то - розірвати спілкування з Константинополем і спроби залякування повторенням великого розколу на православ'я і католицтво є нікчемними, розповів архієпископ Тельмиский владика Іов (Геча) в інтерв'ю виданню Cerkvarium.
"Припиняти євхаристійне спілкування потрібно з поважних, догматичних причин, а не з примхи. Щодо питання розколу і автокефалії в Україні всім відомо, що ця проблема не є питанням богословського характеру, і тут не потрібно звинувачувати когось у єресі. Тому, загрози є скоріше зловживанням", - підкреслив архієрей.
Архиєпископ Іов акцентував увагу на тому, що претензії РПЦ на верховенство в українських релігійних питаннях є безпідставними і безглуздими, так як Україна є і завжди була безумовною канонічною територією Константинопольського патріархату.
"Коли Україна вже не є частиною Російської імперії (та Радянського Союзу), і коли в ній триває майже 30 років церковний розкол, через який мільйони людей перебувають поза межами канонічної церкви, і з якими до цього часу Московський патріархат не здатен впоратися, Вселенський патріархат зобов'язаний вжити належних заходів. При цьому слід підкреслити, що він не втручається у справи чужої помісної церкви, але діє на своїй канонічній території – на території Київської митрополії... Автокефалія України пропонується Вселенським патріархатом не як зброя для війни, але як ліки, щоб залікувати церковний розкол", - пояснив владика.
Відправлення до України двох екзархів Вселенського Патріарха Варфоломія дозволить Україні нарешті почати повноцінний процес набуття автокефалії, заявив представник Константинопольського патріархату митрополит Гальський Еммануїл (Адамакіс), місцеблюститель Західноєвропейського екзархату. Адамакіс додав, що створення "місцевої незалежної церкви" в Україні починається.
Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП) заявила, що не визнає єдину православну церкву в Україні. Московський патріархат не визнає автокефалію і не буде співслужити з новою церквою.
Нагадаємо, що 19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія щодо надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні. Відмовилися підтримати звернення лише колишні "регіонали" з фракції "Опоблоку" і групи "Відродження".
31 серпня патріарх Константинопольський Варфоломій під час зустрічі з головою Російської православної церкви Кирилом довів до відома останнього, що Константинополь збирається надати автокефалію українській церкви. А вересневий Архієрейський Собор Константинопольської церкви підтвердив її право надавати автокефалію церквам без узгодження з іншими церквами.
Детальніше про перспективи надання автокефалії УПЦ читайте в матеріалах Катерини Щоткіної "Святіший трикутник" і "Не Собором, так Томосом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".