В селищі Зайцеве на лінії фронту, що розділяє Україну, залишилося не так багато людей, але такі виборці, як Галина Соболєва, хочуть тільки одного від президентських виборів в цьому місяці, пише Сергій Каразій для агентства Reuters.
"Хто б не обіцяв нам мир, щоб відновити наші будинки, ми будемо голосувати за них. Це все, що нам потрібно", - сказала пенсіонерка.
Руйнування і шкода всюди після п'яти років конфлікту на сході України між урядовими силами і підтримуваними Росією бойовиками угруповань "ДНР" і "ЛНР". За даними Місії ООН зі спостереження за дотриманням прав людини в Україні, загинули близько 13 тисяч осіб, чверть з яких-цивільні особи.
Війська розміщені в окопах за межами Зайцевого, і урядові вантажівки ризикують потрапити під обстріл з боку бойовиків, поки доставляють хліб, вугілля, дрова та інші товари по грунтовій дорозі. Співробітники державного "Ощадбанку" їдуть на броньованій вантажівці до найближчого контрольно-пропускного пункту, щоб жителі обох сторін конфлікту могли зняти гроші.
Перебуваючи в шести сотнях кілометрів від Києва, президент України Петро Порошенко зробив протистояння Росії центральним напрямком того, що стало жорсткою політичною битвою за переобрання. Ті, хто планує взяти участь в президентських виборах 31 березня, кажуть, що конфлікт є єдиною найбільшою проблемою, що стоїть перед країною, але з усіх сил намагається визначити, хто може найкраще покласти цьому кінець.
Зайцеве, яке розташоване в основному російськомовній Донецькій області, було захоплене бойовиками "ДНР" у перші місяці кампанії і жителі селища не змогли голосувати на виборах 2014 року, які привели до влади Порошенка. Влітку 2015 року урядові війська відбили селище , але мир досі недосяжний.
"Ми поки нічого не бачимо, жодних поліпшень поки немає", - сказала місцева активістка та волонтер з надання допомоги Тетяна Дурнєва. "Бої тривають весь час - вчора це було справді шумно".
"Нам потрібен мир"
В 2014 році, після протестів на Майдані, які відсторонили підтримуваного Кремлем президента Віктора Януковича, Росія вторглася і анексувала півострів Крим. Україна каже, що Росія тоді "спровокувала квазісепаратистські повстання" на сході України, які переросли в повномасштабний конфлікт. Росія це заперечує.
Дві так звані "народні республіки" - невизнані ані Києвом, ані Москвою - утворилися в Донецькій і Луганській областях східної України.
У Донецьку мало хто може проголосувати, продовжує Каразій, тому що їм доведеться перетнути лінію фронту, щоб зареєструватися; деякі з опитаних сказали, що кандидати такі ж погані, як і інші.
"Вони всі ненавидять нас", - сказала Юлія, відмовляючись назвати своє прізвище. "Чому? Тому що вони жили за наш рахунок", - додала вона, посилаючись на галузі промисловості комуністичного періоду, багато з яких зараз занедбані. "Донбас годував їх все життя, і весь час нам ставало все гірше".
Україна, країни Заходу і НАТО звинувачують Росію в відправці військ та важкого озброєння для підтримки бойовиків. Reuters також задокументувало участь російських військ і танків.
Москва заявляє, що надає політичну та гуманітарну підтримку бойовикам, і каже, що росіяни, які воюють в Україні, є добровольцями. Мінські угоди про припинення вогню в 2015 році зупинили найгірше з кровопролить, але війська продовжують гинути регулярно.
Два головних суперника Порошенка - колишній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко і комік Володимир Зеленський - кажуть, що вони будуть підходити до мирних переговорів по-різному, залучаючи США та інші країни сідати за стіл. Але неясно, чи будуть вони змінювати статус-кво.
Мешканці Зайцевого не хотіли розкривати свої политичні симпатії, але політичний новачок Зеленський лідирує в опитуваннях серед тих, хто хоче і може голосувати на сході України.
Деякі сім'ї розділені конфліктом, як, наприклад, Микола Юшков, 70-річний пенсіонер, який живе в сусідньому селищі Майорск. Поки він, його син і дочка живуть на контрольованій урядом території, інша дочка живе під контролем бойовиком, де вибори не проводяться.
"Всі кажуть: вам потрібно сісти і домовитися", - сказав він. "Мир. Нам потрібен мир.
Одноповерхова будівля, яку він ділить з іншою родиною, пережило обстріл, що зруйнував навколишні будівлі, розташованеа всього в 600 метрах від окопів бойовиків. Одна зовнішня стіна, зруйнована в результаті бойових дій, була замінена на дерев'яну.
Щомісяця 500-кілометрова лінія розмежування перетинається близько мільйона разів. Більшість тих, хто перетинає її - пенсіонери, які годинами стоять у черзі, - холод, спеку, дощ чи сніг - так як вони покладаються на державні пільги, доступні тільки на контрольованій урядом стороні.
Уряд і організації, такі як ООН, прагнули поліпшити умови на контрольно-пропускних пунктах, надаючи теплі намети, туалети, поради із запобігання наземних мін та змушуючи прикордонників носити камери для спостереження на тілі для запобігання корупції.
73-річна Раїса Тараненко, чия сім'я ділить будинок з Юшковим, також поділилася своїм бажанням покласти кінець війні. "Але не зрозуміло, як буде розвиватися ситуація, немає надії на що-небудь", - сказала вона. "Все стає гірше і гірше".
Порошенко прийшов до влади в 2014 році, пообіцявши закінчити війну протягом декількох тижнів і в кінцевому підсумку привести Україну до НАТО. За його адміністрації витрати на оборону були збільшені до 5% ВВП. У 2013 році було 3%.
Війна все ще триває, але армія краще екіпірована і під керівництвом президента США Дональда Трампа була забезпечена ракетами Javelin.
Для деяких солдатів на лінії фронту миру недостатньо. Олег, підполковник, який не назвав своє прізвище, сказав, що велика кількість убитих і поранених, як військових, так і цивільних, залишило тільки один варіант: "Підходить тільки перемога".
Вибори президента України призначені на 31 березня. Свої кандидатури для участі у виборах висунули 39 кандидатів. Офіційні результати першого туру повинні оголосити до 10 квітня. До 13 квітня відповідний протокол ЦВК повинні оприлюднити в газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр".
У разі, якщо жоден з кандидатів не набере 50% голосів, буде оголошено другий тур виборів, який відбудеться 21 квітня. Результати другого туру оголосять не пізніше 1 травня з публікацією протоколу до 4 травня 2019 року. До 3 червня новообраний президент повинен розпочати свою каденцію.
DT.UA склало повний список кандидатів, який можна прочитати в матеріалі "Президентські вибори 2019: повний список кандидатів".