Національна прокуратура Польщі передала до суду матеріали справи щодо трьох громадян держави, які в лютому 2018 року підпалили будинок спілки угорців в Ужгороді, передає TVP.info. Зловмисників, які самі й організували підпал будівлі, звинуватили в тероризмі.
За даними слідства, замовником підпалу став німецький журналіст, який найімовірніше діяв за вказівкою спецслужб РФ. Він заплатив виконавцям по 1000 злотих кожному (понад 7 тис злотих).
"Це була провокація, яка мала призвести до погіршення українсько-угорських відносин. Це на руку Росії, яка зацікавлена в дестабілізації свого західного сусіда, де вже триває гібридна війна на Донбасі", - зазначив офіцер Агентства внутрішньої безпеки, який вів цю справу.
Головним підозрюваним у справі є 28-річний Міхаіл П. Чоловік має вищу освіту та є спеціалістом у сфері безпеки. Міхаіл П. пов'язаний із з неофашистською організацією Falanga і проросійською партією Zmiana. Лідер Zmiana Маріуш П., якого підозрюють у співпраці із розвідками Росії та Китаю, вже третій рік перебуває в ізоляторі.
На думку слідчих, Міхал П. став вербувальником двох інших громадян Польщі Адріана М. і Томаша Ш. Він дав їм гроші на купівлю запалювальної суміші, а також мобільні телефони, сім-картки і куртки. Зловмисникам необхідно було зробити відеозапис підпалу та прислати Міхалу П., щоб підтвердити виконання завдання. Всього Міхал П. мав схилити до підпалу п'ятьох осіб.
Міхал П. не визнав свою провину. Однак Адріан М., якому 22 роки, погодився співпрацювати зі слідством. За словами Адріана М., на одній із зустрічей Міхал П. попросив його намалювати на фасаді будинку спілки угорців свастику та знак "88", який символізує гасло "Heil Hitler". Це нібито мало б вказувати на дії "українських бандерівців".
Незадовго до підпалу Адріан М. перетнув польсько-український кордон задля перевірки, чи будуть якісь проблеми на кордоні. Після того, як Міхал П. впевнився, що все нормально, то почав планувати операцію. Тоді ж він завербував і 26-річного перекладача Томаша. Саме він мав зняти на відео підпал будівлі.
Згідно з матеріалами справи, перед поїздкою до України Міхал П. дав виконавцям 500 євро на виконання завдання. Під час передачі грошей він повідомив "Це гроші від угорців", хоча мав сказати про "замовника з ЄС".
До України Адріан та Томаш виїхали 3 лютого через польсько-словацький кордон. Свої телефони поляки залишили вдома, а з собою взяли ті, що отримали від Міхала П.
Наступного дня намалювавши необхідний знак на стіні будівлі спілки, зловмисники кинули у вікно пляшку із запалювальною сумішшю, але та не спалахнула. Міхал П. на це відповів, що "угорці не задоволені, і було б добре краще закоптити стіну".
Через кілька годин зловмисники повернулися на місце злочину та запхнули намочену бензином куртку одного з них у розбите вікно. Після цього вони отримали ствердну відповідь від Міхала П.
Того ж дня Адріан та Томаш виїхали до Польщі. Українські правоохоронці помітили зловмисників завдяки камерам спостереження, розміщеним на будинку спілки угорців та автозаправці, де вони купували бензин. Також зловмисників вдалося вирахувати через оренду кімнати в одному з хостелів Ужгорода.
Після повернення до Кракова вони отримали від Міхала П. свої особисті телефони і гроші за виконану роботу. Через кілька тижнів, 22 лютого, зловмисників затримала польська ABW.
Нагадаємо, що у ніч на 4 лютого невідомі кинули пляшку із запальною сумішшю в будівлю "Товариства угорської культури Закарпаття" в Ужгороді. Ніхто не постраждав. У вікні розбилося одне з подвійних стекол і злегка обгоріла рама.
Голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль повідомив про те, що українські правоохоронці встановили особи зловмисників. Тоді суд заарештував їх на 90 днів.