Коли психіка не витримує: у НСЗУ розповіли, як розпізнати психоз

Поділитися
Фахівці дали рекомендації, куди треба звертатися за допомогою.

Через військове вторгнення РФ в Україні тривають бойові дії. Війна також впливає на психіку українців. Психоз – один із психічних розладів, який можна лікувати у сімейного лікаря. Фахівці Національної служби здоров’я України (НСЗУ) розповіли, як можна розпізнати симптоми психозу та куди треба звертатися за допомогою.

Як розпізнати симптоми психозу

Для цього захворювання характерними є порушення мислення і сприйняття, а також емоцій та поведінки. Занедбання звичних обов'язків, пов'язаних із роботою, навчанням, домашніми або соціальними справами, збуджена агресивна поведінка, підвищення або зниження активності можуть бути ознаками психозу.

Симптоми, пов'язані із таким розладом, піддаються лікуванню і людина може повноцінно одужати.

Людина з психозом може чути голоси або бачити образи, яких насправді немає. А ще - недостатньо розуміє власні проблеми із психічним здоров’ям.

Також можуть проявлятися такі симптоми психозу:

  • маячні ідеї – стійкі помилкові переконання;
  • значні порушення поведінки – хаотичність, схвильованість, пасивність або гіперактивність;
  • порушення емоцій – помітна апатія або відсутність зв'язку між емоцією, про яку говорить людина, та емоційною реакцією.

Куди треба звертатися за допомогою

Людині необхідно прийти на консультацію до лікаря первинної ланки, який визначить наявність розладу. Для лікування психозу пацієнту можуть призначити антипсихотичні препарати.

Важливо приймати їх відповідно до призначення та регулярно приходити на повторні консультації. Проте ще одним ключовим аспектом ведення пацієнта є підтримка його у повсякденній діяльності, регулярний супровід та реабілітація у спільноті.

Рецидиви чи погіршення симптомів трапляються часто, а тому важливо розпізнавати їх на ранніх етапах і якомога швидше з'являтися до лікаря. Стрес, неповноцінний сон, алкоголь та психоактивні речовини можуть посилити психотичні симптоми.

Окрім терапії, лікар також порадить пацієнту здоровий спосыб життя: збалансоване харчування, фізична активнысть, регулярний сон, дотримання правил особистої гігієни.

Позитивно на людину вплине відновлення соціальної діяльності, якою раніше вона займалася. Це дасть психологічну та соціальну підтримку. Йдеться про зустрічі з членами родини, прогулянки з друзями, відвідування сусідів, соціальні заходи на роботі, заняття спортом, заходи у спільноті.

Особі з симптомами психозу важливо продовжувати свою звичайну соціальну, освітню, професійну діяльність настільки, наскільки це можливо. Лікар може запропонувати пацієнтам із психозом, їх родинам і доглядачам пройти тренінг із життєвих чи соціальних навичок.

Люди із психозом мають вищий ризик впливу стигми, дискримінації та порушення їхнього права на гідне життя. Тому уникайте постійної критики людини або ворожого ставлення до неї.

Якщо у цьому буде клінічна потреба, сімейний лікар направить людину з психозом до психіатра. Після стабілізації стану пацієнта, він може і надалі спостерігатися у лікаря первинної ланки.

Щоб знайти медзаклад для отримання психологічної допомоги, можна звернутися до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Також можна користуватися дешбордом з укладеними договорами на сайті НСЗУ. У полі група послуг оберіть пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Раніше ми писали, де переселенці можуть отримати безкоштовно психологічну допомогу.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі