Міністерство закордонних справ України висловлює категоричний протест у зв'язку з новими безпідставними і сфабрикованими російськими властями звинуваченнями проти незаконно ув'язненої української льотчиці Надії Савченко.
Як повідомляє прес-служба відомства, глибоке занепокоєння викликає повна зневага з боку Росії до взятих на себе зобов'язань відповідно до п.6 Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей.
"6 липня 2015 року Слідчий комітет РФ повідомив про завершення розслідування кримінальної справи відносно Надії Савченко. До раніше висунутих надуманих звинувачень у пособництві у вбивстві двох громадян РФ, незаконному перетині кордону та інших, додано ще більш безглузде - звинувачення у вбивстві цих росіян. При цьому слідство вкотре повністю проігнорувало надані захистом українки докази про непричетність до інкримінованих дій. Підтвердженням відвертої упередженості російської сторони стало відхилення слідчими органами усіх без винятку клопотань адвокатів Надії щодо проведення додаткових експертиз стосовно наявних у справі висновків російських експертів", - йдеться в повідомленні.
У МЗС України зазначили, що продовжуючи утримувати Надію Савченко, російська сторона нехтує її європейським парламентським імунітетом як члена Парламентської Асамблеї Ради Європи.
"Факт порушення Російською Федерацією Генеральної угоди про привілеї та імунітети Ради Європи, а також заклик до Москви негайно звільнити Надію Савченко і дати їй змогу повернутися в Україну зафіксовані у резолюції ПА РЄ №2063 (2015) "Розгляд скасування раніше затверджених повноважень делегації Російської Федерації" від 24 червня 2015 року. Міністерство закордонних справ України вкотре вимагає від російської сторони припинити судовий фарс та негайно звільнити Надію Савченко", - додали в прес-службі.
Українська льотчиця Надія Савченко була викрадена в зоні бойових дій в Луганській області на початку липня 2014 року і вивезена на територію РФ. На даний час її утримують під вартою в Москві.
У Росії Савченко звинувачують у причетності до загибелі російських журналістів в зоні конфлікту в Донбасі. СК РФ розповів історію про те, як бойовики відпустили Савченко і вона сама перейшлакордон. Така версія подій викладена в матеріалах слідства, оприлюднених на засіданні суду по справі Савченко 6 травня. Так обвинувачення намагається довести, що Савченко винна ще й в незаконному перетині кордону з РФ.
Адвокати Савченко дану версію вважають абсурдною. Це опис подій не співпадає з версією самої Савченко і української влади. Незадовго після її затримання російськими силовиками під час розмови з консулом Савченко підтвердила, що її в липні 2014-го її незаконно й насильно (в наручниках і з мішком на голові) перемістили на територію РФ "де терористи передали її особам у камуфляжній формі".
26 жовтня 2014 року на позачергових виборах Савченко була обрана народним депутатом за списком партії "Батьківщина". Верховна Рада делегувала в ПАРЄ. 24 квітня 2015 року Слідчий комітет РФ пред'явив Савченко остаточне звинувачення у нібито пособництві вбивства двох і більше осіб та незаконному перетині кордону.
21 травня її адвокат Марк Фейгін заявив, що попереднє слідство завершено. Фейгін зазначив, що Савченко звинувачують за трьома епізодами: пособництво у вбивстві російських журналістів, незаконний перетин кордону Росії, а також замах на вбивство п'яти осіб.
6 травня Басманний суд Москви продовжив термін арешту Савченко до 30 червня. Московський міський суд 10 червня за клопотанням Слідчого комітету РФ продовжив термін арешту Савченко ще на три місяці - до 30 вересня, всього до 15 місяців утримання під вартою.