Вживання наркотиків у молодіжному середовищі стає менш популярним, таку позитивну тенденцію відзначають у Міністерстві внутрішніх справ України.
"Останнім часом така тенденція: наркотики, куріння стають не дуже модними. Молодь все частіше бачить своє майбутнє пов'язане з навчанням, спортом, здоровим способом життя. Напевно, змінюються часи, змінюються цінності", - розповів начальник управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків МВС України (УБНОН) Олег Школьний.
Разом з тим, він висловив жаль, що це лише тенденція, і є певні категорії молодих людей, що пробують наркотики і стають залежними.
За словами Школьного, це, в основному, підлітки діаметрально протилежних соціальних верств - діти заможних батьків і ті, чиї батьки мають серйозні проблеми з алкоголем і наркотиками.
"Я їжджу по звичайним, так і по елітним шкілам Києва, і мені розповідають, що якщо раніше пропонували драп покурити на території навчального закладу, то зараз такого немає. Що не скажеш про розважальні заклади", - розповів керівник УБНОН.
Відповідаючи на питання про те, які саме наркотики вживає українська молодь, Школьний зазначив: "Серед молоді популярні курильні суміші, марихуана, деякі медичні препарати".
За його словами, куріння сумішей і медпрепарати не викликають страху і неприязні, молоді люди, як правило, пробують в перші раз ці наркотики в колі друзів.
Щодо розповсюдження наркотиків у розважальних закладах, то, за словами начальника управління, в цьому році по Україні підрозділу БНОН перевірили 14 тисяч барів, ресторанів, нічних клубів в яких затримано 417 осіб, причетних до незаконного обігу наркотичних речовин.
Відповідаючи на питання про те, який відсоток від реальної картини незаконного збуту наркотиків виявляє міліція, Школьний сказав: "Думаю, що поки ми виявляємо менше половини від того, що є насправді".
Говорячи про доступність наркотиків, начальник УБНОН поскаржився: "При бажанні можна придбати через інтернет. Ми відстежуємо, працюємо по таким сайтам. Не проблема - купити наркотики. Тому основну увагу ми приділяємо профілактиці".
За його словами, статистика свідчить, що якщо людина до 21 року не спробував наркотики, то в 90% випадків вона ним і надалі не зацікавиться.
Розповідаючи про вартість наркотиків, начальник УБНОН зазначив, що найбільш дешевий і, відповідно, доступний і популярний - це марихуана - 20-25 грн за грам гідропоніка й інші елітні сорти, за його словами, більш дорогі (гідропоніка - препарат канабісної групи, коштує на "чорному ринку" близько 400 грн).
У перших числах червня в Києві, за словами керівника управління, міліція затримала групу, яка займалася збутом гідропоніки - зловмисники намагалися збути через інтернет 3,5 кг готової продукції.
Одна таблетка екстазі, за словами Школьного, на "чорному ринку" коштує 80 грн, поставки йдуть в основному з Польщі, прибалтійських країн.
У цілому ж, як зазначив начальник УБНОН, картина споживання наркотиків в Україні така: 90% - наркотики рослинного походження з рослин, які ростуть на території України. Йдеться про похідні маку - опій, макова соломка, похідних конопель - марихуана, гашиш.
Близько 15% (від загальних 90%) споживають синтетичні наркотики, які виробляються кустарним способом з лікарських речовин.
"2 роки тому з'явився такий лікарський засіб, як тропікамід (використовується для лікування захворювань очей). Наркозалежні почали використовувати його для ін'єкційного вживання - ми внесли цей препарат у перелік наркотиків, цей препарат вже знаходиться під контролем. Кілька років тому в аптеках продавали трамадол, теж був внесений в перелік наркотичних засобів, і буквально за останні кілька років споживання його зменшилося в десятки і сотні разів", - розповів Школьний.
Формули курильних сумішей, за словами начальника УБНОН, постійно змінюються.
Шкільний розповів, що в курильних сумішах тютюн, який сам по собі не є наркотиком, наповнюється певними психотропними речовинами.
"Решта 10% споживаних наркотиків - це кокаїн, героїн, метадон, - наркотики, для виробництва яких потрібне серйозне обладнання. Кокаїн у нас не росте, його в основному везуть з Латинської Америки, метадон постачають з регіонів східної Європи, героїн - з Азії", - сказав він. !zn
Читайте також:
У Міністерстві підрахували, що українці п'ють майже вдвічі менше росіян
Українці витрачають на алкоголь, сигарети та наркотики в 5 разів більше, ніж на освіту