У МОЗ розповіли про важливість пильнування за родимками: що треба знати

Поділитися
У МОЗ розповіли про важливість пильнування за родимками: що треба знати © freepik/freepik
Для самодіагностики родимок застосовують спецільну шкалу.

Правильна самодіагностика родимок на тілі допоможе вчасно виявити підозрілі зміни. Фахівці Міністерства охорони здоров'я до місяця обізнаності про меланому розповіли українцям про необхідність пильнувати за родимками на тілі та пояснили, як правильно проводити самодіагностику.

Що таке меланома

Меланома – це злоякісне новоутворення, яке розвивається з пігментних клітин меланоцитів та найчастіше вражає шкіру.

Проте в окремих випадках меланома може розвиватися й на слизових оболонках, під нігтями, на райдужці ока, а далі – через лімфу і кров – вражати майже всі органи. Меланома може виникати не лише там, де є родимка, але й у місцях, де її немає.

У МОЗ зазначили, що за даними Національного канцер-реєстру України, у 2020 році були зареєстровані 2422 випадки меланоми, трохи більше ніж третину випадків – 37,7 % – виявили під час профілактичних оглядів.

Як проводити самодіагностику родимок: що таке шкала ABCDE

Для самодіагностики в усьому світі застосовують шкалу ABCDE:

  • A (ASYMMETRY, АСИМЕТРІЯ) – якщо візуально розділити родимку або пляму на шкірі навпіл, необхідно звернути увагу, чи виглядають половинки однаково. Якщо ні, то це може бути загрозливою ознакою.
  • B (BORDER, МЕЖА) – контур родимки має бути чітким та рівним. Зубчасті або нерівні краї – привід для занепокоєння.
  • C (COLOR, КОЛІР) – у випадку, якщо у родимки змінилося забарвлення (наприклад, з'явилося почервоніння) або вона просто має нерівномірний колір – це привід звернулися до лікаря.
  • D (DIAMETER, ДІАМЕТР) – якщо родимка почала збільшуватися або є більшою за розмір горошини (5-6 мм), у такому випадку слід за нею спостерігати та звернутися до лікаря.
  • E (EVOLVING, РОЗВИТОК) – якщо впродовж останніх тижнів або місяців родимка (пляма) на шкірі змінила свій розмір, колір або форму – це також є приводом для звернення до лікаря.

У МОЗ наголосили, що найпоширенішою ознакою меланоми є трансформації шкіри: нові родимки або зміни в старих, а також ураження шкіри, що довго не загоюються.

«Не нехтуйте профілактичними оглядами у свого сімейного лікаря та зверніться до нього у разі, якщо помітили якісь підозрілі зміни», – резюмували у відомстві.

Раніше повідомлялося, що для лікування деяких видів раку перепрограмують методом генної інженерії Т-клітини, орієнтуючи їх на розпізнавання та знищення ракових клітин.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі