Литва планує передати Україні автоматичні зенітні гармати ближньої дії L70 та боєприпаси до них у межах додаткової військової допомоги, яку оголосив президент Гітанас Науседа під час візиту у Львів 11 січня. Відправка озброєнь має відбутися вже найближчим часом, повідомила пресслужба литовського лідера.
Гармати Bofors L70 калібру 40 мм було розроблено шведською компанією після Другої світової війни. Вони перебували на озброєнні близько 40 країн і за ліцензією виготовлялися в шести державах НАТО, будучи одними з найпоширеніших у світі зенітних засобів.
Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні пояснив, що наші бійці будуть використовувати такі установки для боротьби з дронами камікадзе іранського виробництва Shahed, які використовують війська РФ для атак.
"Литва передає нашій державі зенітні системи – ту зброю, якої ми потребуємо для захисту від іранських дронів, для захисту нашої енергетики", – сказав він.
У пресслужбі Науседи зазначили, що Вільнюс продовжуватиме надавати Києву не лише оборонну підтримку для протистояння російській агресії, а й економічну та гуманітарну.
"Головними пріоритетами зараз є військова техніка і боєприпаси, щоб допомогти українцям перемагати у битвах, і допомога у відновленні критичної енергетичної інфраструктури, яка є об’єктом ракетних ударів Росії", – йдеться в повідомленні.
Литва надаватиме подальшу військову підтримку Україні завдяки роботі підприємств оборонної промисловості. Також буде зроблено фінансові внески в міжнародні ініціативи і фонди для придбання озброєнь ЗСУ.
Як зазначається, литовське Міністерство оборони передбачило 40 мільйонів євро з бюджету на допомогу нашим захисникам.
Крім того, країна має намір брати участь у навчанні українських бійців та ремонті бойової техніки.
"Зобов’язання литовського народу підтримати Україну є безпрецедентним. 95 відсотків литовців підтримують гуманітарну допомогу, а 70 відсотків населення пожертвували гроші та матеріальні блага Україні. У 2022 році Литва надала допомогу Україні на 660 мільйонів євро, у тому числі 240 млн військової. Литва зберігатиме свою підтримку до перемоги (ЗСУ – ред.)", – наголосив Гітанас Науседа.
За його словами, в Україну також уже прямують сотні генераторів і трансформаторів від Литви для допомоги у відновленні пошкоджених російськими ударами енергетичних об’єктів.
Нагадаємо, 11 січня у Львові президент Литви Гітанас Науседа також заявив, що питання членства України в НАТО не може бути викреслено з порядку денного.