У Києві торгують копіями паспортів українців, які шахраї потім використовують для оформлення кредитів, реєстрації фірм та махінацій в інтернеті.
Торговці копіями документів розміщують свої оголошення у соцмережі "ВКонтакте" і на численних форумах, пише газета "Вести". Вартість копій - від 2-4 доларів за штуку, а оптовим покупцям віддають за 1,5 долара.
"Продам скріни (копії) українських паспортів - Київ і інші регіони, до деяких є пенсійні, ідентифікаційні коди, також є паси (паспорта - прим. ред.) громадян Євросоюзу, 2-4 долари за штуку. Оптовикам знижки - до 1,5 долара за один", - одне з оголошень такого плану.
Цілі придбання чужих даних у всіх різні. Так, один з покупців зізнався, що використовує куплені копії документів для реєстрації своїх "підставних гравців" на міжнародному ігровому сайті з покеру.
Деяким замовникам потрібні паспорти дівчат певного віку для реєстрації на сайтах знайомств. Є й більш небезпечні шахрайські схеми: наприклад, за копіями чужих документів відкривають фірми або беруть кредити.
Персональні дані киян "витікають", зокрема, через пункти обміну валют (нагадаємо, з початку 2013 року будь-яка операція з валютою в обов'язковому порядку повинна супроводжуватися повною ідентифікацією особистості банківського клієнта).
"Ну, хтось з обмінників валют співпрацює, хтось бази даних зламує, інші варіанти. Насправді це дуже просто, тому і ціни такі низькі - від 1,5 до 4 доларів", - розповів журналістам продавець копій документів Євген.
Банкіри і юристи називають пункти обміну валют головними постачальниками копій документів.
"Головний постачальник персональної інформації - це кіоски з обміну валют. У них немає можливості захищати персональні дані, і вони не несуть відповідальності, співробітники банків. Останнім часом дійсно почастішали випадки, коли споживчі кредити беруться пачками на чужий паспорт. А люди потім повинні доводити, що гроші брали не вони, замовляючи графологічну експертизу. Добре, якщо їм вдасться довести, що їхню копію паспорта просто вкрали, але ж виходить не завжди. Крім того, почастішали випадки, коли підприємства реєструються на копію паспорта. Людині приходять потім з податкової і вимагають відшкодувати мільйонні борги", - розповів радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ.
У банках також нарікають і на копі-центри. За словами співробітників фінансових установ, там більш імовірний витік, і немає ніякого контролю.
За словами правозахисника Едуарда Багірова, можливі витоки і з самих банків, від колекторів і навіть операторів мобільного зв'язку (вони вимагають копії документів при оформленні контракту). !zn
Читайте також:
У НБУ нагадали про запровадження тотальної паспортизації обміну валют з 2013 року
Поліграфкомбінат "Україна" сподівається налагодити випуск біопаспортів до саміту Україна-ЄС