На час посту віруючі утримуються від вживання продуктів тваринного походження, риби, олії, намагаються частіше ходити в храми. Втім, риба дозволена під час посту двічі - Благовіщення Пресвятої Богородиці і у Вербну неділю. Це не стосується дітей, яким рибу можна вживати частіше. Дітям же можна і молочні продукти. Крім того, в Страсну п'ятницю не дозволяється вживання їжі до винесення плащаниці.
За традиціями Великого посту також прийнято повністю утримуватися від їжі в перший день - так званий "чистий понеділок". По понеділках, середах і п'ятницях практикується сухоїдіння - дозволяються тільки сирі овочі. У вівторок і четвер віруючим дозволяється вживати гарячу їжу без олії. А по суботах і неділях - з рослинним маслом.
Головним сенсом Великого посту є період покаяння, примирення з Богом і роботи над власним духовним зростанням, а не формальне утримання від їжі та розваг.
У перший тиждень посту з понеділка по четвер у всіх храмах читається покаянний канон Андрія Критського: якщо відвідування служби з якихось причин неможливо, то канон можна читати вдома. Завершується перший тиждень Великого посту 17 березня: служба у цей день носить назву "Торжество православ'я".
Другий тиждень посту починається 18 березня і закінчується 24 березня: священнослужителі радять протягом тижня обмежити порожні розмови і більше часу присвячувати тиші: це час дається православним християнам для очищення думок, намірів та набуття душевного спокою.
Третій тиждень посту називається Хрестопоклонним: в неділю парафіянам буде винесено хрест, що надихає їх на продовження поста в ім'я Господа. Поклоніння Хресту змушує згадати про жертву, принесену Богом в ім'я всіх людей.
Четвертий тиждень спрямований на зміцнення віри. Протягом тижня проводяться два великих читання молитовних правил: у середу читається канон Андрія Критського, а в п'ятницю - похвала Пресвятій Діві Марії.
П'ятий тиждень називається седмицею пальмових гілок: протягом цього тижня читається молитовне правило Марії Єгипетської, а в суботу на церковній службі згадується чудо порятунку Лазаря Ісусом.
Шостий тиждень Великого посту названий квітоносним: в цей час згадується і прославляється вхід Господній в Єрусалим, а неділя називається Вербною, оскільки зазвичай саме до кінця шостого тижня посту зацвітає символ чистоти - верба.
Сьомий тиждень називається Страсним тижнем і має особливе значення для всіх віруючих: в цей час згадуються страждання Ісуса Христа перед стратою і чудо Воскресіння. Піст завершується в ніч на Світле воскресіння. Великдень у 2019 році святкуватиметься 28 квітня.
Що можна і що не можна робити в дні Великого посту
перед початком посту потрібно сповідатися і причаститися;
не можна вживати продукти тваринного походження;
на час посту слід відмовитися від паління та вживання алкоголю;
рекомендується стримувати себе в тілесних розвагах;
не рекомендується конфліктувати з людьми, тримати на кого злість і думати про погане;
кожну неділю слід ходити до церкви на літургії і щодня приділяти час молитвам.
У дні Великого посту, а також в підготовчі тижні до посту забороняється церковнослужителям проводити обряди вінчання. Але це стосується вінчання, а не традиційних весіль. Щодо останніх у церкви немає єдиної відповіді - одні священики запевняють, що молодята, зігравши весілля з урахуванням канонів і приписів посту, не порушують богослужбовий статут, інші ж, навпаки, категорично забороняють і вінчатися, і одружуватися.