Закон про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією опублікували в офіційній газеті Верховної Ради "Голосі України". Таким чином документ набуде чинності у середу, 12 грудня.
"Припинити з 1 квітня 2019 року дію Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, учиненого 31 травня 1997 року в м. Києві та ратифікованого Верховною Радою України 14 січня 1998 року (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 20, ст. 103)", - йдеться у законі.
В документі також зазначено, що припинення дії договору "звільняє Україну від будь-якого зобов'язання щодо його виконання і не впливає на права, зобов'язання чи правове становище України, що виникли в результаті виконання зазначеного Договору до припинення його дії, відповідно до статті 70 Віденської конвенції про право міжнародних договорів".
Закон набуде чинності наступного дня після його опублікування.
10 грудня президент України Петро Порошенко підписав закон про припинення з 1 квітня 2019 року дії Договору про дружбу з Росією.
6 грудня Рада підтримала припинення дії Договору про дружбу з РФ. За відповідне рішення проголосували 277 народних депутатів. Важливо підкреслити, що Україна не розірвала Договір, а саме не продовжила. Документ вважається розірваним, якщо його дія припиняється достроково.
Договір про дружбу, співпрацю і партнерство між РФ та Україною, в якому закріплювався принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності існуючих кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємного зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного, був підписаний у 1997 році. У 2008 році угода була автоматично продовжена на 10 років.
У МЗС України вважають, що Договір про дружбу з РФ виконав свою місію, але тепер документ вичерпав себе у всіх можливих сенсах.
Детальніше читайте в статті Олени Зеркаль і Тараса Качки "Кесонна хвороба договірних відносин України з РФ" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".