У прикордонній службі ФСБ Росії стверджують, що закриття Керченської протоки перед нападом на українські кораблі було пов'язано з попередженням можливої "провокації", зокрема, щодо Кримського мосту. Про це заявив на брифінгу перший заступник керівника департаменту берегової охорони прикордонної служби ФСБ Олексій Вольський.
"У першу чергу, це було пов'язано з попередженням провокації, провокаційної акції, яка могла бути здійснена судами ВМС України як щодо Кримського моста, так і щодо безпеки судноплавства у Керч-Єнікальському каналі", - сказав він. За словами співробітника ФСБ, у день інциденту 166 цивільних суден очікували на перехід через протоку.
Він також повідомив, що розслідування кримінальної справи стосовно українських моряків передано до центрального апарату ФСБ. Тим часом начальник слідчого управління ФСБ Михайло Шишов сказав, що українці не отримували прямих кульових поранень. За його словами, вони отримали осколкові поранення при пошкодженні катера. Шишов також заявив, що моряки ВМС ЗСУ не можуть вважатися військовополоненими.
"Зазначені українські громадяни обвинувачуються у вчиненні кримінального злочину і згідно з Конвенцією про поводження з військовополоненими, підписаної у Женеві 12 серпня 1949 року, не можуть вважатися військовополоненими, оскільки Російська Федерація і Україна не знаходяться в стані військового конфлікту або війни", - сказав він.
Унаслідок атаки в районі Керченської протоки прикордонна служба ФСБ захопила три українських кораблі з 24 моряками на борту. Росія відмовилася визнати затриманих українців військовополоненими і заарештувала їх за нібито "незаконний перетин держкордону".
Зазначимо, що Росія не має міжнародно-правових підстав для кримінального переслідування українських моряків. Якщо у РФ є претензії у зв'язку з діями українських військових моряків, їх повинні пред'являти безпосередньо українській державі, але не шляхом організації індивідуального кримінального переслідування військовослужбовців.
Детальніше читайте в матеріалі Олександра Чалого та Олександра Малиновського "Звільнення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".