"Після подій 25 листопада (нападу РФ на корабельну групу ВМСУ у Керченській протоці та захоплення 24 моряків – ред.) ми привели наші кораблі у повну бойову готовність. Усі вони все ще перебувають на позиціях і проходять відповідні тренування. Звісно, з огляду на льодову обстановку", – наголосив він.
За словами Петра Цигикала, з анексією Криму у 2014 році країна-окупант анексувала також і Керченську протоку, яку вважає "своєю внутрішньою водною артерією". Що суперечить нормам українського законодавства та міжнародного морського права.
"Зараз Державна прикордонна служба України в межах компетенції продовжує відстежувати та документувати незаконну діяльність Росії в акваторії Азовського та Чорного морів. Це стосується і господарської діяльності, і військової агресії", - підкреслив очільник Держприкордонслужби.
Для ефективної протидії можливій російській агресії прикордонники відпрацьовують відповідні заходи з спільно з військовослужбовцями Об'єднаних сил.
"Провели поточний ремонт кількох наших кораблів і катерів, минулого року на службу заступили катери проекту UMC-1000 з покращеними ходовими характеристиками, проведено ремонт корабля "Донбас", - зазначив Петро Цигикал.
І додав, що основним завданням посилення Морської охорони ДПСУ є створення в Азовському та Чорному морях мобільного угрупування прикордонних кораблів і катерів для швидкого та ефективного виконання правоохоронних функцій та функцій з відсічі ворожої агресії на початковому етапі збройного конфлікту.
"Намагаємося вишукувати можливості для реалізації цих амбітних завдань. За сприяння МВС вже ведуться переговори із французькими партнерами про закупівлю 22 сучасних патрульних кораблів. У разі, якщо всі питання по цій угоді будуть успішно вирішені, це дасть нам повністю прикрити лінію морського кордону і забезпечити надійний його захист", - розповів журналістам голова ДПСУ.
Важливим елементом оборони також є система контролю за надводною обстановкою, підкреслив Петро Цигикал. З цією метою на узбережжі Азовського моря зведено п'ять спостережних веж.
"Наразі на узбережжі Азовського моря вже зведено п'ять веж, які впродовж року будуть оснащені сучасними засобами візуального та радіотехнічного контролю. Ці об'єкти будуть інтегровані до загальної системи та допоможуть нам повністю контролювати лінію морського кордону", - резюмував він.
Нагадаємо, на сьогодні триває робота над створенням бази Військово-морських сил в Азовському морі для протидії морській агресії РФ. Водночас необхідні Україні американські катери класу "Айленд" майже рік простоювали у порту Балтімора. У той самий час Міністерство оборони України закуповувало у "Заводу "Кузня на Рибальському" виробництво катерів за 800 млн грн.
Зазначимо, наприкінці листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
15-16 січня Лефортовський суд Москви продовжив арешт усім українським військовополоненим морякам. Адвокати українців оскаржуватимуть продовження арешту своїм підзахисним в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ).
Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Згодом українських моряків вивезли до Москви, наразі більшість з них тримають у СІЗО "Лефортове". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші". 27 січня вони були переведені до "Лефортового".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".
Докладніше про виклики цивілізації з боку мілітаристських режимів Росії та Китаю читайте у матеріалі Володимира Горбуліна "Зіграти без фальшу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".