Зокрема, йдеться про надання медичної допомоги при гострому мозковому інсульті. Американська та Європейська асоціації інсульту в якості золотого стандарту визначають забезпечення нейровізуалізації усім пацієнтам з підозрою на цей діагноз протягом 24 годин. Нацслужба здоров'я встановила термін до 60 хвилин і пішла значно далі, вимагаючи від лікувальних установ проведення системної тромболітичної терапії (при ішемічному інсульті).
"Зауважу, що на сьогодні досвід проведення такої терапії в Україні є лише у небагатьох лікувальних установ, а проведення тромболізу без відповідних навичок становить потенційну загрозу для життя пацієнта", - зазначає Рибчук.
Викликає подив і контрактування обсягів послуг за пакетом "медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах".
Так, в Одеській області при 7 656 пролікованих інсультах в 2019 році укладено договорів на лікування в 2020-му тільки 2 219, у Житомирській – при 2 658 первинних інсультах в 2019 році укладено договорів на лікування в 2020-му 747 інсультів. При цьому кількість законтрактованих послуг за пакетом "медична допомога при гострому інсульті" у Вінницькій області перевищує обсяги Житомирської у 2,2 рази. В Одеській області вісім лікарень, які підписали угоду на лікування інсульту, не в змозі виконати її умови.
Правильно декларуючи пріоритет раннього скринінгу онкозахворювань, НСЗУ віддає перевагу езофагогастродуоденоскопії (огляду стінок стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки за допомогою спецінструменту – ред.), при цьому роль колоноскопії (огляду внутрішньої поверхні товстої кишки) у ранній діагностиці практично не враховується.
В Одеській області кількість таких процедур у 16 разів перевищує кількість колоноскопій, у Вінницькій – у 8,6 рази, у Житомирській – в 5,4 рази, хоча летальність від раку кишечника в 2019 році, за даними канцерреєстру, у 2,2 рази вище, ніж від раку шлунка.
Кавалерійською атакою вирішили провести і фінансування стаціонарного лікування по "діагностико-спорідненим групам", пише Віктор Рибчук.
"Незрозуміло, чому профінансовані НСЗУ пакети в розрізі областей в розрахунку на одного мешканця істотно відрізняються. Так, за пакетом "Хірургічні операції дорослим і дітям в стаціонарних умовах" Вінницька область профінансована на 27,6%, а Житомирська – на 18% більше, ніж Одеська", - зазначає експерт.
За його словами, служба, розробивши вимоги, не визначила критерії щодо контрактування обсягу надання медичних послуг для укладання договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Наприклад, у Житомирській області за пакетом "медична допомога при пологах" профінансовані дев'ять лікарень зі щомісячною кількістю пологів менше 25 (Андрушівська ЦРЛ – шість на місяць, Попельнянская лікарня та Любарська ЦРЛ – 8 на місяць), у Вінницькій області чотири лікарні з кількістю пологів менше 25 (Погребищенська ЦРЛ та Ямпільська ЦРЛ – по вісім, Ладижинська міська – 11), в Одеській області вісім лікарень з менш як 24 пологами на місяць (Старокозацька лікарня – сім-вісім, Саратська ЦРЛ - 15).
Докладніше про те, чому теорія медичної реформи розійшлася з її реалізацією на практиці, читайте у статті Віктора Рибчука "Відверто про медичну реформу" для ZN.UA.