У Великій Британії команда українських та британських вчених виготовили експериментальний радіоактивно безпечний алкоголь з чорнобильської води з використанням традиційної методики "homemade", розповіли в четвер у Державному агентстві України з управління зоною відчуження.
"Для виготовлення експериментальної партії "АТОМІК" використовувалась вода з Чорнобильських свердловин. Дистильований алкоголь розводили з мінеральною водою із глибокого водоносного шару в місті Чорнобиль, який має схожий хімічний склад з ґрунтовими водами регіону Шампань у Франції. У воді не було виявлено радіоактивного забруднення", - йдеться в повідомленні.
Наголошується, що в готовому напої вчені виявили лише природний радіонуклід вуглець-14, а концентрація вуглецю-14 була не більше, ніж в будь-якому іншому алкогольному напої.
"В чергове британські вчені вразили світ унікальним досягненням і довели, що "неможливе стає можливим". На цей раз у тісній співпраці з українськими науковцями вони продемонстрували, що у чорнобильській зоні можна створити чистий радіаційно безпечний продукт із традиційним смаком. Отже, чорнобильська горілка – це більше не один із міфів, а реальність", - розповідає Голова ДАЗВ Віталій Петрук.
Професор Джим Сміт з Університету Портсмута описує "АТОМІК" як, можливо, найважливішу пляшку алкоголю у світі.
Далі вчені планують виготовляти крфтовую горілку із зерна, вирощеного в зоні обов'язкового відселення, і повертати 75% прибутку громаді постраждалих від аварії на ЧАЕС регіонів.
Вчені не планують вирощувати зерно в зоні відчуження в промислових масштабах. Там зараз заповідник дикої природи.
"Натомість ми хочемо працювати у зоні обов'язкового відселення, де рівні забруднення значно нижчі і де все ще проживають люди. Ми прагнемо зробити високоцінний продукт для підтримки економічного розвитку цих територій", - зазначає професор Сміт.
Зараз створюється соціальне підприємство "Чорнобильська алкогольна компанія", яка в майбутньому виробляти і продавати високоякісну крафтового горілку "АТОМІК".
Перевірку води і алкоголю здійснювали фахівці Українського гідрометеорологічного інституту, Університету Саутгемптона, геологічна та екологічна лабораторії Університету Портсмута і незалежна лабораторія по перевірці вин і спиртних напоїв.
"АТОМІК" було розроблено в рамках проекту, що фінансується Радою з досліджень природного середовища Британії (NERC) і має на меті з'ясувати, коли і чи можна взагалі почати безпечно використовувати частину покинутих внаслідок аварії на ЧАЕС земель для вирощування сільськогосподарських культур.