В адміністрації президента США Джо Байдена вважають, що Україна має необхідний військовий потенціал, щоб повернути окупований Росією Крим. Таку думку представник адміністрації озвучив у Конгресі, повідомляють NBC News.
Розмова відбулася під час брифінгу щодо потреб України в американських зброї та обладнанні. Відповідаючи на запитання, чи намагатиметься Україна повернути Крим, посадовець зауважив, що хоча відповідна операція найближчим часом не планується, наша країна зараз має можливість для цього.
Можлива реакція Росії на спроби України повернути свою ж територію викликає побоювання в адміністрації президента США. Американські посадовці вважають, що президент РФ Владімір Путін може відчути себе загнаним у глухий кут і зважитися на використання ядерної зброї.
«Путін може жорсткіше відреагувати на Крим. Це червона лінія», - зазначають співрозмовники журналістів.
У будь-якому випадку, боротьба за Крим буде важкою та кровопролитною для обох сторін, наголошують експерти. Зараз північні підступи до півострова захищають близько 70 тисяч військових, які окопалися. В України ж поки немає достатньої кількості ПДВ чи ВМС, які могли б здійснити ефективні атаки проти окопаних сил.
Ускладнює операцію й географія півострова, який відокремлений від материка вузьким перешийком. Проте просування ЗСУ на півдні та сході дозволили б завдавати по окупантах ще більше точних ударів.
«Американські посадовці визнають, що Україна здійснила низку «ескалаційних дій» проти Росії, не поінформувавши про це США чи інших союзників. Хоч Україна й приймає власні рішення на полі бою, Білий дім впевнений, що Київ не почав би масштабну операцію на кшталт повернення Криму, не повідомивши про це США заздалегідь», - зазначають посадовці.
Видання наголошує, що Україна продемонструвала винахідливість і мужність у боротьбі з більшою і краще озброєною армією та швидко інтегрувала надані НАТО системи озброєнь. «Українці продовжують шокувати світ тим, наскільки добре вони виступають на полі бою», - зауважив офіційний представник США.
На думку екскомандувача Армії США в Європі Бена Ходжеса, вже всередині 2023 року українська армія могла б зайти на територію окупованого Криму.
Своєю чергою співробітник аналітичного центру Council on Foreign Relations Ліна Фікс і професор історії в Католицькому університеті Америки Майкл Кіммедж, який раніше працював в Держдепартаменті США, вважають, що в України є причини не поспішати з визволенням Криму. Вони визнають, що битва за півострів цілком можлива. Однак, є щонайменше три виклики, через які Києву варто відкласти цю операцію.