У бій у липні 39-річний Нікалай з Приморська пішов, вірячи, що росіяни та українці — це один народ, який розділяє НАТО. Та вже сьогодні він прокинувся о шостій ранку під звуки українського національного гімну, що лунає з гучномовця в його кімнаті на двох. Після сніданку Нікалай вшанував хвилиною мовчання загиблих внаслідок вторгнення Росії українців. Можливо, йому це не подобається, але це піде на користь, кажуть в українському таборі для російських військовополонених, де побували репортери видання The Times.
"Я виріс у Радянському Союзі, тож відчуваю, що ми одна країна", — сказав він, сидячи в лазареті табору, де одужує після кульового поранення в руку.
Цю неоімперіалістичну ідеологію, викладену президентом Владіміром Путіним, в українському таборі намагаються депрограмувати.
"Росіяни були піддані пропаганді все життя, — сказав Петро Яценко, речник українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. - Це як спроба витягнути когось із релігійної секти... Це прискорений курс історії України, який ми даємо в’язням, щоб розвінчати заяви Путіна про те, що Україна не є незалежною державою".
Щоб потрапити зі своїх житлових приміщень до їдальні, полонені повинні пройти вулицею, виставленою фотографіями діячів з минулого України. Серед них - портрети Степана Бандери та Тараса Шевченка, розповідається у матеріалі. За словами Яценка, символом того, як більшість російських в’язнів дивляться на Україну, є один новоприбулий, який подивився на фотографію Бандери і подумав, що це фотографія молодого Путіна.
Табір, в якому побували журналісти The Times, є найбільшим в Україні. Саме там військовополонені росіяни чекають відправлення додому або в рамках обміну полоненими, або після закінчення війни. Відповідно до Женевських конвенцій, військовополонені працюють шість днів на тиждень, за що їм платять 8 доларів на місяць, які ті витрачають на напої та солодощі в табірному магазині. Coca-Cola, недоступна в Росії після вторгнення, на сьогодні є найпопулярнішим товаром там.
Яценко заявив, що деякі колишні засуджені росіяни намагалися ввести в таборі "злочинний порядок", заснований на глибоких традиціях російської тюремної ієрархії. Так вони хотіли показати, що є тут "великими людьми", розповів представник Координаційного штабу.
"Ми дуже швидко зупиняємо це. Ми говоримо їм, що якщо ви будете погано поводитися, ми вас звільнимо і нехай українці розберуться з вами. Зазвичай це працює", - підсумував він.
Нагадаємо, очільник ГУР МО Кирило Буданов розповів, що п'ята частина російських військових, які потрапляють у полон до ЗСУ, здаються добровільно. За його словами, зазвичай страх спонукає це робити.