Третина українських чоловіків зазнавала вуличного насильства, лише 6% розповідають про досвід домашнього – опитування

Документ Інфографіка
Поділитися
Третина українських чоловіків зазнавала вуличного насильства, лише 6% розповідають про досвід домашнього – опитування © elespanol.com
Більшість постраждалих не звертається по допомогу, вважаючи, що може впоратися із ситуацією самостійно.

Українські чоловіки на всіх етапах свого життя зазнають різних форм насильства, найчастіше з боку інших чоловіків, але переважно замовчують ці випадки, свідчать результати всеукраїнського соцопитування, проведеного правозахисниками Amnesty International.

«Чоловіки періодично зазнають насильства, але й досі бракує комплексних досліджень цієї проблеми. Саме тому Amnesty International ініціювала всеукраїнське опитування – щоб дослідити ставлення чоловічого населення до насильства, його досвід, обізнаність і готовність підтримувати зміни. (…) Нині надзвичайно важливо ініціювати системні зміни на рівні держави й залучити до них чоловіків, щоб зруйнувати табу і навчити постраждалих не мовчати», – наголошує директорка AI в Україні Оксана Покальчук.

Скільки українських чоловіків зазнавали насильства на вулиці чи вдома

Майже кожен четвертий український чоловік зазнавав фізичного насильства на вулиці в дорослому віці, свідчать результати опитування. Поширенішим насильство є серед підлітків до 16 років (31%), серед дорослих чоловіків таких 23%.

У віковій групі 18-24 років постраждалих від вуличного насильства до 16 років 27%, після 16-ті – 18%. У віковій групі 25-34 роки таких чоловіків 32 та 23% відповідно, у групі 35-44 роки – 42 і 32%, у групі 45-54 роки – 34 і 27%, у групі 55-64 роки – 31 і 21%, у групі 65 років і старше – 18 і 14%.

Результати дослідження свідчать, що найчастіше із вуличним насильством стикаються чоловіки віком 35-44 роки

Вуличного насильства зазвичай зазнають мешканці великих міст, з населенням понад півмільйона осіб: 37% опитаних містян-чоловіків зазнавали насильства у підлітковому віці, ще 30% – у старшому віці. Натомість у сільській місцевості таких 28% і 20% відповідно.

Найчастіше проявами насильства були легке побиття (69%), словесні образи (40%) або погрози насильством (32%). Найчастіше кривдниками виступали інші дорослі чоловіки (52%) або підлітки (30%).

Amnesty International Ukraine

Досвід постраждалого від домашнього насильства у підлітковому віці мають 25% опитаних чоловіків і лише 6% зазнавали його у дорослому віці.

У віковій групі 18-24 років постраждалих від домашнього насильства до 16 років 21%, після 16-ті – 6%. У віковій групі 25-34 роки таких чоловіків 22 та 9% відповідно, у групі 35-44 роки – 28 і 10%, у групі 45-54 роки – 29 і 5%, у групі 55-64 роки – 23 і 3%, у групі 65 років і старше – 25 і 2%.

Про домашнє насильство у дорослому віці частіше розповідали чоловіки 25-44 років (9-10%) і жителі великих міст (11%).

Найчастіше такі респонденти стикалися з повторюваними словесними образами, погрозами, приниженнями (77%), побоями чи іншими тілесними ушкодженнями, незаконним обмеженням пересування (64%), позбавленням житла, одягу, документів, грошей, особистих речей, відмовою в лікуванні чи піклуванні (47%), з небажаними сексуальними дотиками чи примусом торкатись іншої людини (19%).

Найчастіше кривдником виступали батько/вітчим (52%) та мати/мачуха (32%).

У кому  чоловіки бачать загрозу

Українські чоловіки вбачають найбільшу загрозу фізичного насильства саме з боку інших чоловіків (78 %), переважно від незнайомих на вулиці (54%), представників кримінальних груп (72%) та силових структур (поліції, тощо) – 51% респондентів.

І тільки 9 % опитаних уважають найбільш потенційними агресорами жінок, при цьому вказують головно на знайомих і представниць кримінальних груп.

Amnesty International Ukraine

Ті, хто пережили фізичне насильство після 16 років, уточнили, що найчастіше його вчиняли дорослі чоловіки (52 %) і підлітки (32 %).

У школі насильство й булінг походили переважно з боку однокласників або школярів чоловічої статі (50 % і 47 % відповідно).

Серед тих, хто чинили домашнє насильство щодо хлопців, респонденти найчастіше називали батька, вітчима, партнера матері (45 % із тих, хто стикалися з насильством до 16 років) або матір, мачуху, партнерку батька (32 %).

Amnesty International Ukraine

Майже така сама ситуація з проявами домашнього насильства щодо чоловіків після 16 років: тут теж найчастіше як агресора вказували батька або вітчима.

Натомість про досвід насильства з боку особи, з якою чоловік перебуває в стосунках або шлюбі, розповіли 15 %.

Опитування «Місце і досвід насильства в соціалізації чоловіків» проводилося дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення Amnesty International в Україні.

Анкетування відбувалося у період 17.04-08.05.2021, було опитано 2016 респондентів чоловічої статі віком від 18 років і старше. Опитана вибірка відповідає розподілу дорослого чоловічого населення України (за винятком непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей та Криму) за віком, макрорегіонами та розміром населеного пункту відповідно до даних Державної служби статистики станом на 1.01.2020.

Опитування не має на меті порівняння досвідів чоловіків і жінок або применшення проблеми насильства щодо жінок, які частіше є постраждалими від домашнього і сексуального насильства. Це дослідження покликане зняти табу з теми насильства на різних етапах соціалізації чоловіків, яке вони зазнають, переважно, від інших чоловіків.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі