Третина учасників національного експертного опитування очікує дострокових виборів у 2016 році

Поділитися
Третина учасників національного експертного опитування очікує дострокових виборів у 2016 році Основною проблемою українські експерти називали корупцію © res-publica
У наступному році конфлікти в українському політикумі загостряться. У зовнішній політиці продовжиться конфронтація з РФ, а курс на зближення зі структурами євроатлантичної інтеграції збережеться.

Найбільш позитивними подіями в минулому 2015-му році стали виконання плану дій щодо візової лібералізації з ЄС, створення національної патрульної поліції та проведення місцевих виборів. Такі дані експертного опитування представив Фонд "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" та Київський міжнародний інститут соціології.

Події зі знаком "+" і "-"

В якості найбільш важливої позитивної події 2015 року експерти найчастіше згадували місцеві вибори, що відбулися в Україні 25 жовтня та 15 листопада. "За" висловилися 17 експертів. Крім цього важливим позитивним значенням експерти наділили план лібералізації візового режиму між Україною та ЄС (31 голос), а також початок реформи в системі МВС (24).

Негативне ставлення викликали такі події, як здача Дебальцевого (8), війна в Донбасі (7), корупція (7), підписання Мінських угод та економічний занепад.

Успіхи і поразки

Головним успіхом у внутрішній політиці України 2015 було створення поліції і початок реформування системи МВС (24 позитивні оцінки). На другому місці - проведення виборів в органах місцевого самоврядування (11), а на третьому - утримання від сповзання країни в економічний і фінансовий колапс (9).

Безумовним успіхом зовнішньої політики, на думку експертів, стало виконання Україною Плану дій з візової лібералізації Україна-ЄС (31). Також до трійки основних зовнішньополітичних успіхів експерти відносять пролонгацію міжнародних санкцій проти Росії (24) і збереження підтримки України з боку Заходу (8).

Відсутність структурних реформ в Україні стала головною поразкою у сфері внутрішньої політики 2015 року - так вже третій рік поспіль - з 2013 року - вважає абсолютна більшість експертів (35 голосів). На другому місці серед поразок внутрішніх, так само як і в 2014 році, відсутність ефективної боротьби з корупцією (27) і провал судової реформи (13). Серед того, що можна вважати поразкою у зовнішній політиці, експерти називають Мінський процес (13), програш Україною інформаційної війни (7), зменшення уваги міжнародного співтовариства до питання анексії Криму (7).

Невідкладні завдання

У 2016 році в першу чергу уряд і громадянське суспільство повинні зосередити зусилля на приборканні корупції (38) і проведенні довгоочікуваних реформ (ГПУ, судова, податкова, охорони здоров'я, пенсійна) (32).

Політичні симпатії та антипатії року

Найбільш успішними політиками у 2015 році експерти вважають Міхеїла Саакашвілі (29 експертів) та Петра Порошенка (22 експерта). У трійку лідерів цього року також увійшла Юлія Тимошенко. У 2014 році це були Петро Порошенко, Арсеній Яценюк та Андрій Садовий.

Найменш успішними політиками у 2015 році, на думку експертів, стали Арсеній Яценюк (18 експертів), Петро Порошенко (14) і Олег Ляшко (11).

Прогноз на 2016 рік

Прогнози експертів щодо розвитку внутрішньополітичної ситуації в 2016 році концентруються переважно навколо двох тенденцій і сценаріїв розвитку подій. Так, експерти вважають, що відбуватиметься загострення внутрішніх протиріч між політичними силами (22 експерта), а також дострокові парламентські вибори (18). Крім цього в наступному році варто, на думку експертів, чекати розвалу чинної коаліції, зростання настроїв невдоволення в суспільстві, активізації боротьби з корупцією.

У сфері зовнішньої політики 2016-й, на переконання експертів, буде характеризуватися продовженням конфлікту з Росією. Також експерти прогнозують подальший розвиток курсу на євроатлантичну інтеграцію і утримання міжнародної підтримки України.

Ефективна боротьба з корупцією - це ключова проблема, над вирішенням якої необхідно працювати в 2016. Напередодні 2015 року викорінення корупції більшість експертів також визначало як основний пріоритет. На другому місці серед пріоритетних проблем порядку денного - проведення системних реформ (в системі прокуратури, судочинства, охорони здоров'я і т.д.)

Експертне опитування провели Фонд "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" та Київський міжнародний інститут соціології за фінансової підтримки Європейського Союзу. Опитано 2040 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим. У Луганській і Донецькій областях опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною. У результаті польового етапу було зібрано 2040 анкет. Теоретична похибка вибірки - 2,3%.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі