Абсолютна більшість українців вірить в перемогу України у війні з Росію, понад третина вважає, що це станеться до кінця 2022 року, свідчить нове опитування фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, проведене спільно із Центром Разумкова.
У те, що повномасштабна війна закінчиться нашою перемогою, вірять понад 90% респондентів (77% – вірять і 15% – скоріше вірять). Лише 4% респондентів не вірять або скоріше не вірять у перемогу.
31% з тих, хто вірить у перемогу, вважає, що вона відбудеться до кінця цього року, ще 34% вважають, що за рік чи два, 7% опитаних вважають, що війна затягнеться і триватиме від трьох до п’яти років. Ще 23% не змогли відповісти на це запитання і лічені відсотки кажуть, що перемога настане в дуже довготерміновій перспективі.
Для більшості опитаних (55%) перемогою буде деокупація усіх українських територій, включно з Донбасом і Кримом. Ще 20,5% перемогою у війні вважатимуть знищення російської армії і сприяння повстанню/розпаду всередині РФ. Невелика частка респондентів вважатимуть перемогою завершення війни з певними поступками агресорові з боку України.
Близько 9% респондентів вважатимуть перемогою вигнання російських військ з усієї території України, окрім окупованого Криму, 7,5% – відновлення статус-кво станом на 23 лютого, а 3% – припинення війни, навіть якщо ворожа армія залишиться на нещодавно захоплених територіях.
Відповідальність за розв’язування війни українці покладають на російське керівництво (86%) та самих росіян (42,5%). Водночас, близько 20% опитаних серед іншого звинувачують у вторгненні керівництво України, а 18% і 16% – держави-члени НАТО і керівництво США відповідно.
Майже одностайні українці у думці щодо відносин України із агресором після перемоги: понад 75% респондентів виступають за повний розрив усіх стосунків з РФ аж до цілковитої заборони на в’їзд росіян.
Опитування проводилося з 5 по 12 серпня методом face-to-face в 112 населених пунктах у різних регіонах України за стратифікованою багатоступеневою вибіркою. У Запорізькій, Миколаївській і Харківській областях – лише на підконтрольних уряду територіях, де не ведуться бої.
Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).
Опитано 2024 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.