Упродовж останнього року стало менше тих, хто переконаний, що громадяни України потроху долають суперечності та рухаються до згуртованої політичної нації. Якщо у грудні 2023 року так вважали 69% опитаних, то в грудні поточного року ця частка зменшилася до 53%, йдеться в результатах опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у період з 2 по 17 грудня.
"Натомість з 25% до 33% стало більше тих, хто вважає, що суперечності лише поглиблюються і українці йдуть до розколу", - вказують у КМІС.
Частка тих, хто має невизначені думки щодо єдності українців, зросла з 6% до 14%. Водночас соціологи наголошують, що попри складні і серйозні виклики, більшість громадян (53%) вірять в рух до єдності.
У КМІС заявили, що оцінки єднання в суспільстві зараз є значно кращими, ніж були в 2020 році, коли ще не було повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Метод телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів у всіх регіонах України, які підконтрольні українському уряду. Опитано 985 респондентів (у віці 18 років і старше). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також — громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% - для показників, близьких до 10%, 1,8% - для показників, близьких до 5%.
Серед громадян України також спостерігається тенденція до зниження частки тих, хто оптимістично дивиться на майбутнє нашої країни.