Вибухи від багатьох тисяч снарядів в районі Донецького аеропорту могли привести до прориву метану в гірничу виробку, що стало причиною трагедії на шахті ім. А. Ф. Засядька, повідомив DT.UA доктор технічних наук, колишній директор шахти Юхим Звягільський.
Породи навколо гірничих виробок на глибинах понад 1200 м, де ведуться гірничі роботи, знаходяться у гранично напруженому стані. "Це означає, що будь-неконтрольований вплив на гірський масив може ініціювати його некероване руйнування. В даному випадку таким впливом можуть бути вибухи від багатьох тисяч снарядів в районі Донецького аеропорту (знаходиться на відстані 2,5 км від шахти - ред.) від важких знарядь", - зазначив Звягільський.
Вібрації від вибухів передаються по гірським породам на багато кілометрів і є згубними для підземних гірничих виробок, особливо в тих випадках, коли їх спорудження здійснювалося без урахування впливу постійних коливань.
"В даному випадку, саме ці тривалі, повторювані день у день багато місяців безсистемні і тому, неконтрольовані вібраційні впливи поступово руйнували породний масив навколо підземних виробок, призводили до його розшарування і утворення порожнин, в яких накопичувався метан. У підсумку, ці дії призвели до утворення магістральної тріщини, через яку й стався прорив метану в гірничу виробку", - додає професор, також не виключаючи, що процес руйнування навколо виробок може тривати і на поточний момент.
Вранці 4 березня на шахті імені Засядька стався вибух. Під час вибуху під землею знаходилися більше 200 гірників. Кількість загиблих в результаті аварії на шахті досягло 33 осіб. Прокуратура Донецької області розпочала кримінальне провадження за фактом вибуху. Причиною вибуху вважається порушення правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою. 9 березня бойовики повідомили про арешт директора шахти Засядька.
Донецька шахта імені Засядька є однією з найбільш смертоносних" в Україні. Підземний вибух метану в листопаді 2007-го забрав життя більше ста осіб - це найбільша аварія за останні десять років. До цієї трагедії тут відбулися чотири великі аварії, в результаті яких загинули близько 140 гірників. Після аварії, в тому числі з жертвами, повторювалися, зокрема один гірник загинув у листопаді 2012-го.